Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US IV/III/443-66/1/05
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US IV/III/443-66/1/05
Data
2005.08.26



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
usługi tłumaczenia


Pytanie podatnika
1. Czy powinna Pani odprowadzać podatek od towarów i usług od tłumaczeń wykonywanych na zlecenie sądów, policji i prokuratury oraz od tłumaczeń, które zamierza Pani wykonywać na zlecenie osób fizycznych i firm?
2. Od kiedy powinna Pani odprowadzać podatek od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.07.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 18.07.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 19.07.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawach:
–czy powinna Pani odprowadzać podatek od towarów i usług od tłumaczeń wykonywanych na zlecenie sądów, policji i prokuratury oraz od tłumaczeń, które zamierza Pani wykonywać na zlecenie osób fizycznych i firm,
–od kiedy powinna Pani odprowadzać podatek od towarów i usług
uznaje stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 05.07.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 18.07.2005 r. zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawach - czy powinna Pani odprowadzać podatek od towarów i usług od tłumaczeń wykonywanych na zlecenie sądów, policji i prokuratury oraz od tłumaczeń, które zamierza Pani wykonywać na zlecenie osób fizycznych i firm, od kiedy powinna Pani odprowadzać podatek od towarów i usług. Ma Pani również wątpliwość, jeżeli taki obowiązek powstał, jak uregulować go wobec Urzędu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pani tłumaczem przysięgłym i osobiście wykonuje Pani tłumaczenia, wyłącznie na zlecenie sądów, policji i prokuratury - ponosząc odpowiedzialność wobec sądów i osób trzecich. Zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej Pani działalność jest zaklasyfikowana wg PKD do grupowania 74.85Z. Wg informacji uzyskanych przez Panią w Urzędzie Statystycznym świadczy Pani usługi zaklasyfikowane wg PKWiU do grupowań: 74.85-13-00.00 – usługi tłumaczeń pisemnych, 74.85-14-00.00 – usługi tłumaczeń ustnych, 74.85.15-00.00 – usługi związane z pracami sekretarskimi. Jak podała Pani, obrót z tytułu świadczonych przez Panią w 2004 r. usług nie przekroczył kwoty 20.000,00zł.

Pani zdaniem dopóki obrót z usług, które Pani wykonuje na zlecenie sądu, policji, prokuratury oraz, które zamierza Pani wykonywać na rzecz firm nie przekroczy sumy 10.000 euro, nie powinna Pani naliczać i odprowadzać podatku od towarów i usług.

Tut. Organ podziela pogląd Wnioskodawcy w powyższej sprawie.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Art. 15 ust. 2 cyt. wyżej ustawy stanowi, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, w myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 – 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) ustawodawca wymienił m.in. przychody z działalności wykonywanej osobiście przez osoby, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, (...).

W świetle cyt. wyżej art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, nie są uznawane za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności spełniające warunki określone tym przepisem, m.in. warunek odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. W przypadku usług świadczonych przez Panią warunek ten nie jest spełniony gdyż to Pani ponosi odpowiedzialność za wykonane tłumaczenia.

Czynności tłumaczenia wykonywane przez Panią na zlecenie sądów, prokuratury i policji, podobnie jak wykonywane na rzecz osób fizycznych i firm są działalnością gospodarczą, w rozumieniu cyt. wyżej art. 15 ust. 2 , a wykonujący te czynności jest podatnikiem zobowiązanym do naliczania i odprowadzania podatku VAT chyba, że korzysta ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 cyt. ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Stosownie do ust. 2 tego artykułu do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza sie odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W myśl ust. 5 tegoż przepisu jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę (...).

Reasumując – usługi tłumaczenia, świadczone przez Panią (bez względu na czyją rzecz) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Jednakże w 2005 r., na podstawie cyt. wyżej przepisu, korzysta Pani ze zwolnienia od tego podatku (jak podała Pani obrót w poprzednim roku nie przekroczył 20.000,00zł) do momentu, w którym wartość Pani sprzedaży przekroczy kwotę 10.000 euro, tj. 43.800zł.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj