Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PBF-406/37/2005
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PBF-406/37/2005
Data
2005.08.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
gospodarstwa
opodatkowanie
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy dochody ze sprzedaży ryb patroszonych, pochodzących z własnej hodowli, zwolnione są od podatku dochodowego?


Podatnik prowadzi gospodarstwo rolne, w ramach którego posiada gospodarstwo rybackie zajmujące się chowem i hodowlą ryb słodkowodnych (stawy hodowlane). Nie prowadzi działów specjalnych produkcji rolnej. Obecnie hoduje ryby, które nieprzetworzone sprzedaje podmiotom gospodarczym. Z uwagi na wymagania rynku jest również zmuszony patroszyć ryby. Nadmienia, że dotychczas dokonując sprzedaży ryb był zwolniony od podatku dochodowego na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnik pyta czy przepisy dotyczące zwolnienia od podatku dochodowego mają zastosowanie do ryb patroszonych, odnosząc się jednocześnie do art. 21 ust. 1 pkt 71 cyt. ustawy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
W myśl art. 2 ust. 3 ustawy – działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin “in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy. Według powyższego załącznika stanowi działy specjalne produkcji rolnej hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym – hodowla ryb akwariowych pow. 700 dm#179; objętości akwarium, obliczonej według wewnętrznych krawędzi.
Art. 2 ust. 2 ustawy precyzuje, że działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych i zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo- fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1) miesiąc – w przypadku roślin,
2) 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
3) 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4) 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt,
licząc od dnia nabycia.

Działalność rolnicza w rozumieniu ustawy – kończy się przed przetworzeniem produktów naturalnych. Jeżeli rolnicy dokonują przerobu swoich produktów, to ta część działalności traci charakter "rolniczej". Ustawodawca zwalnia od podatku dochody rolników pochodzące z przerobu własnych produktów.
Zgodnie z przepisami art. 21 ust. 1 pkt 71 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podatku wolne są dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, nie stanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa.

Zdaniem podatnika jego własny produkt wytworzony w postaci ryby patroszonej może zostać zakwalifikowany do działalności rolniczej, a sprzedaż zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż wypatroszona ryba w dalszym ciągu jest produktem zwierzęcym.

Tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż produkt w postaci ryby patroszonej - jest produktem zwierzęcym wstępnie przetworzonym, co powoduje, że nie mieści się w definicji działalności rolniczej – określonej przez art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pomimo, iż patroszenie ryb wykracza poza definicję działalności rolniczej - dochody ze sprzedaży ryb patroszonych, pochodzących z własnej hodowli zwolnione są od podatku dochodowego na podstawie cyt. wyżej art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego zajęte przez podatnika stanowisko, iż dochody ze sprzedaży ryb patroszonych pochodzących z własnej hodowli zwolnione są od podatku dochodowego - jest prawidłowe.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj