Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-005/629-1/AB/AKo/04
z 18 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-005/629-1/AB/AKo/04
Data
2005.08.18



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
umowa pośrednictwa
usługi pogrzebowe


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku należy stosować do pobranych w imieniu Urzędu Miasta opłat cmentarnych oraz kto jest zobowiązany do sporządzenia deklaracji oraz rozliczenia podatku?


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004r. Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego informacji z dnia 3 września 2004r. nr PP/443-159-2/04, dotyczącej stosowania ustawy o podatku od towarów i usług udzielonej w odpowiedzi na wniosek X.

Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Spółka X zawarła umowę z Gminą na administrowanie cmentarzamikomunalnymi. Punkt 4 zawartej umowy zobowiązuje Spółkę do pobierania w imieniu Urzędu Miasta opłat cmentarnych, zgodnie z cennikiem zatwierdzonym Uchwalą Rady Miasta. Po zakończeniu miesiąca wg zbiorczego zestawienia opłaty te Spółka przekazuje na konto Urzędu. Za prowadzenie powyższych czynności wystawia na Urząd Miasta fakturę VAT zgodnie z podpisaną umową. Pobierane przez Spółkę opłaty są rejestrowane na kasie fiskalnej, które są następnie księgowane na rozrachunki z Urzędem Miasta.

Spółka prosi o zajęcie stanowiska, kto jest zobowiązany do sporządzania deklaracji VAT-7 oraz do rozliczania podatku VAT.

Wątpliwości Spółki dotyczą również stawki podatku od towarów i usług na następujące czynności:

  • pobieranie opłat za wykup miejsca na cmentarzach komunalnych za życia,
  • pobierania opłaty zezwalającej na postawienie nagrobka lub grobowca,
  • pobieranie opłaty za wymurowanie piwniczki grobowej za życia,
  • usług w zakresie administrowania cmentarzami.

Po przeanalizowaniu przedmiotowej informacji oraz stanu prawnego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, iż przepisy prawa podatkowego zostały w sposób błędny wyjaśnione przez organ I instancji, w związku z powyższym przedmiotowa informacja zostaje zmieniona.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 15 ust. 1, art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wymienione w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług min. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 pkt 1 ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zatem, pobieranie opłat za udostępnienie miejsca pod grób jest odpłatną usługą. Usługa ta jest świadczona na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa dla realizacji, których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W myśl zaś z art. 106 ust. 4 ustawy podatnicy podatku VAT nie mają obowiązku wystawiania faktur dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób obowiązani są fakturę wystawić. Faktury potwierdzające dostawę towarów lub świadczenie usług wystawiaj ą zarejestrowani podatnicy VAT.

W związku z powyższym, pobierane w imieniu Gminy opłaty za udostępnianie miejsc cmentarnych do pochówku i dalsze korzystanie z miejsca na cmentarzu zgodnie z cennikiem zatwierdzonym uchwałą Rady Miasta przekazywane są na rachunek Urzędu, nie stanowią przychodu Spółki. Wobec powyższego Spółka nie jest zobowiązana do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu pobierania ww. opłat. Spółka z tytułu pobierania w imieniu i na rzecz Gminy przedmiotowych opłat, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka może wystawiać faktury VAT z tytułu pobierania przedmiotowych opłat wyłącznie w sytuacji, gdy Gmina ją do tego upoważni. Jednakże będą to wówczas faktury wystawiane w imieniu i na rzecz Gminy. Zatem Spółka nie może, w przedstawionym stanie faktycznym, wystawiać faktur VAT dokumentujących wskazane czynności w imieniu własnym i na własny rachunek.
Wymienione przez Spółkę czynności, tj.:

  • pobieranie opłat za wykup miejsca na cmentarzach komunalnych za życia,
  • pobierania opłaty zezwalającej na postawienie nagrobka lub grobowca,
  • pobieranie opłaty za wymurowanie piwniczki grobowej za życia,
  • usług w zakresie administrowania cmentarzami,

mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 93.03.11-00.00 "Usługi związane z przeprowadzeniem pogrzebu lub kremacji oraz pielęgnacji grobów", które zgodnie z art. 41 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług są opodatkowane stawką VAT w wysokości 7%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj