Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
NUS/PP/443/50/2005/ASz
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NUS/PP/443/50/2005/ASz
Data
2005.08.26



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
potwierdzenie odbioru


Pytanie podatnika
Czy spółka jest obowiązana do posiadania potwierdzenia odbioru faktur korygujących wystawionych przez pośrednika, dotyczących dostawy energii elektrycznej i cieplnej, rozprowadzania wody, gospodarki ściekami, wywozu odpadów oraz z tytułu dzierżawy? W jakim terminie spółka jest zobowiązana do rozliczenia podatku należnego wynikającego z ww. faktur korygujących?


W dniu 01.07.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest pośrednikiem w sprzedaży mediów tj energii elektrycznej i cieplnej, rozprowadzania wody, gospodarki ściekami, wywozu odpadów, jak również w związku z prowadzoną działalnością obciąża najemców czynszem dzierżawnym. Wszystkie faktury korygujące wystawione z tytułu sprzedaży w/w usług oraz czynszu dzierżawnego jednostka wysyła listem poleconym bez zwrotnego potwierdzenia odbioru. W związku z powyższym jednostka pismem z dnia 30.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 01.07.2005 r.) zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu z zapytaniem czy jest obowiązana posiadać potwierdzenie odbioru faktur korygujących wystawianych w związku z wykonywaną w charakterze pośrednika sprzedażą mediów oraz z tytułu korekty czynszu dzierżawnego. Ponadto jednostka zwraca się z pytaniem, kiedy powinna rozliczyć podatek należny wynikający z ww. faktur korygujących.

Zgodnie ze stanowiskiem strony, spółka ma obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktur korygujących zarówno jeśli chodzi o czynsz jak i media, a prawo do rozliczenia podatku należnego nabywa w miesiącu, w którym otrzyma potwierdzenie odbioru faktury.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego organ podatkowy stwierdza, co następuje: Podatnik wystawia fakturę korygującą w przypadkach określonych w § 16 ust. 1 i 3 oraz § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95 poz. 798 ). W myśl § 16 ust 4 cyt. rozporządzenia sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę, jednak nie dotyczy to :- eksportu towarów,- przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia tj. faktur wystawianych nabywcom na rzecz których dokonywana jest sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy tj. usług w zakresie rozprowadzania wody i usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, sanitarnych i pokrewnych,- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz- dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. W związku z powyższym należy uznać, iż podmiot wystawiający faktury dokumentujące dostawę energii elektrycznej, cieplnej, rozprowadzenia wody, gospodarki ściekami i wywozu odpadów, w tym również działający jako pośrednik, nie musi posiadać potwierdzenia odbioru faktur korygujących, o których mowa w § 16 ust 4 cyt. rozporządzenia. Jednostka jest natomiast obowiązana do posiadania potwierdzenia odbioru faktur korygujących dotyczących czynszu dzierżawnego.Ponadto organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:a) dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,b) świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych (...),c) świadczenia usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy tj. usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych.W związku z powyższym spółka ma obowiązek rozliczyć podatek należny wynikający z faktur korygujących dokumentujących dostawę energii elektrycznej i cieplnej, rozprowadzanie wody, gospodarkę ściekami, wywóz odpadów w rozliczeniu za okres, w którym upłynie termin płatności określony w umowie.

Natomiast obowiązek rozliczenia faktur korygujących wystawianych z tytułu korekty czynszu dzierżawnego powstanie u podatnika zgodnie z zasadami określonymi w § 16 ust. 4 zdanie 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc , w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku nabywców , o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.Mając na względzie powyższe zaprezentowane przez wnioskodawcę stanowisko uznano za nieprawidłowe w części dotyczącej obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktur korygujących dotyczących usług dostawy energii elektrycznej i cieplnej, rozprowadzania wody, gospodarki ściekami, wywozu odpadów i momentu powstania obowiązku rozliczenia faktur korygujących wystawianych w związku z tymi dostawami oraz prawidłowe w części dotyczącej obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktur korygujących z tytułu dzierżawy i momentu powstania obowiązku rozliczenia faktur korygujących wystawianych w związku ze świadczeniem tych usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj