Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/330a/KO/05
z 1 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/330a/KO/05
Data
2005.09.01



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kontrahenci
kontrahenci
podatek od towarów i usług
podatek od towarów i usług
refakturowanie
refakturowanie
spedycja
spedycja
stawki podatku
stawki podatku
transport
transport
usługi transportowe
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jesteście Państwo Agencją Celną, która na zlecenie kontrahenta zajmuje się czynnościami związanymi między innymi ze sprowadzaniem towarów z państw trzecich na terytorium kraju. W związku z powyższym Agencja korzysta z usług firm transportowych. Jeden z kontrahentów Państwa sprowadza towar z Chin. Transport tego towaru odbywa się w dwóch etapach. Sprzedawca zobowiązany jest w ramach umowy do przesłania towaru drogą morską do portu w Hamburgu. Z portu w Hamburgu wynajęta przez Agencję..... firma transportowa przewozi towar do Warszawy, gdzie następuje objęcie towaru procedurą składu celnego. Firma transportowa za swoje usługi (transport i spedycja) obciąża Państwa fakturą VAT z zastosowaną 22% stawką podatku. Jak wynika z wniosku, obciążacie Państwo swojego klienta, doliczając marżą, kosztami wykonania usługi transportowej, poprzez ich refakturowanie, stosując również 22% stawkę podatku VAT.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 16 sierpnia 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego za nieprawidłowe w zakresie wystawienia refaktury oraz prawidłowe w zakresie wysokości zastosowanej stawki podatku od towarów i usług

U Z A S A D N I E N I E

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Analizując problem stosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług w odniesieniu do refakturowych usług należy podkreślić, że ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera przepisów regulujących tę kwestie.

Występuje jednak możliwość refakturowania, która uzależniona jest od spełnienie pewnych warunków:

#61623; przedmiotem refaktury muszą być usługi,

#61623; z usług nie korzysta podmiot (albo korzysta tylko w części), na którego wystawiona jest pierwotna faktura, lecz również podmiot trzeci (odbiorca finalny),

#61623; sprzedaż (odsprzedaż) musi być dokonana po cenie zakupu,

#61623; podmiot, który dokonuje refakturowania wystawia na rzecz nabywcy fakturę z uwzględnieniem tej samej stawki VAT, która widnieje na fakturze pierwotnej,

#61623; w umowie między kontrahentami zawarte jest zastrzeżenie o refakturowaniu danej czynności.

Jeżeli powyższe warunki nie są przez Stronę spełnione nie można mówić o refakturowaniu kosztów transportu.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, do zakupowanej przez Państwa usługi transportowej doliczane jest wynagrodzenie.

W świetle powyższego uznać należy, iż warunek wymieniony powyżej ”sprzedaż (odsprzedaż) musi być dokonana po cenie zakupu” nie został przez Państwa spełniony, gdyż do usługi transportowej doliczane jest przez Państwa wynagrodzenie.

Natomiast, biorąc pod uwagę fakt, iż podmiot, który dokonuje refakturowania obowiązany jest do zastosowania stawki wynikającej z pierwotnej faktury uznać należy, iż stanowisko Strony we wniosku w zakresie stosowanej stawki jest prawidłowe.

W świetle powyższych okoliczności uznać należy, iż nie zostały spełnione warunki, które uprawniają Państwa do wystawienia refaktury za usługi transportowe.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj