Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3-415-21/05
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-3-415-21/05
Data
2005.09.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
księgi podatkowe
osoby zagraniczne


Pytanie podatnika
Czy w odniesieniu do osoby fizycznej będącej obywatelem Tadżykistanu, prowadzący działalność gospodarczą wyłącznie w Polsce i posiadający kartę czasowego pobytu, adres zamieszkania oraz siedziby firmy w Polsce, mają zastosowanie przepisy określone w ustawie o rachunkowości czy ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione w złożonym wniosku o interpretacje przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 11.07.2005r. wpłynął wniosek Pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

Jest Pan obywatelem Tadżykistanu, posiada kartę czasowego pobytu w Polsce. Prowadzi Pan działalność gospodarczą zarejestrowaną w ewidencji działalności gospodarczej i Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Lublinie od 2000 roku. Jest Pan płatnikiem podatku VAT i dochodowego od osób fizycznych (zasady ogólne - podatek liniowy) dla potrzeb którego prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej za granicą Polski. Miejsce Pana zamieszkania i siedziby firmy jest w Polsce.

W związku z tym zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem czy w odniesieniu do Pana osoby mają zastosowanie przepisy określone w ustawie o rachunkowości, czy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uważa Pan, że zastosowanie maja przepisy określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14 a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 24 a ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym również za okres sprawozdawczy.

W myśl art. 24 a ust. 4 w/w ustawy, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w EURO w przepisach o rachunkowości tj. co najmniej 800 000 EURO.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 76 z 2002r., poz. 694 z późn. zm.) przepisy o rachunkowości stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej między innymi zagranicznych osób prawnych, zagranicznych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz zagranicznych osób fizycznych, prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność osobiście, przez osobę upoważnioną przy pomocy pracowników - w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na wielkość przychodów.

Definicję osoby zagranicznej zawiera art. 5 pkt 2 ustawy z dnia 02.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807), który stanowi, że przez osobę zagraniczną rozumie się:
a) osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania za granicą, nieposiadającą obywatelstwa polskiego,
b) osobę prawną z siedziba za granicą,
c) jednostkę organizacyjną niebędąca osobą prawną posiadającą zdolność prawną, z siedzibą za granicą.
Zgodnie zaś z art. 5 pkt 3 wyżej cytowanej ustawy przedsiębiorca zagraniczny to osoba zagraniczna wykonująca działalność gospodarczą za granicą.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego ustalono, że jest Pan obywatelem Tadżykistanu, posiada kartę czasowego pobytu w Polsce, adres zamieszkania i siedziby Pana firmy jest w Polsce.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzono, że nie spełnia Pan kryteriów określonych w art. 5 pkt 2 i 3 w/w ustawy o swobodzie działalności gospodarczej więc nie będzie miał zastosowania art. 2 ust. 1 pkt 6 cyt. ustawy o rachunkowości.

Wobec czego obowiązany jest Pan do ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 24 a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj