Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-005/239-1/AKo/05
z 7 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-005/239-1/AKo/05
Data
2005.07.07



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania
podstawa opodatkowania
przekazanie do używania
przekazanie do używania
sprzedaż budynków
sprzedaż budynków
sprzedaż mieszana
sprzedaż mieszana
użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży po 1 maja 2004 r. lokali mieszkalnych i użytkowych wybudowanych ponad 5 lat temu z jednoczesnym oddaniem w użytkowanie wieczyste gruntu?.


DECYZJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, udzieloną postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie z 15 kwietnia 2005r., Nr PP/443-08/1/HM/05 w przedmiocie podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 17 stycznia 2005r. Jednostka zwróciła się z wnioskiem oudzielenie pisemnej informacji dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży po 1 maja 2004r. lokali mieszkalnych i lokali użytkowych wybudowanych ponad 5 lat temu z jednoczesnym oddaniem w użytkowanie wieczyste gruntów. Podatnik zwrócił się z następującymi pytaniami:

  1. Czy pierwsza opłata z tytułu wieczystego użytkowania gruntu powinna być opodatkowana...
  2. Od jakiej kwoty należy naliczyć podatek...
  3. Czy opłaty roczne z tego tytułu również podlegają opodatkowaniu...

Zdaniem Urzędu do opłat rocznych i do pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntów powinien być doliczony podatek VAT.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zważył, co następuje:

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004r . o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się jednak w zakresie powyższej definicji, gdyż nie daje nabywcy praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w przepisach art. 7 ust. 1 w/cyt. ustawy. Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) oraz ustawy z 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.). Zgodnie z art. 232 Kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek administracyjnych lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym. Przepis ten znajduje się w "Księdze drugiej. Własność i inne prawa rzeczowe", w "Tytule II. Użytkowanie wieczyste", co oznacza, iż prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej nie zawiera w sobie wszystkich praw należnych właścicielowi (określonych w przepisach "Tytułu l. Własność") m.in. dlatego, że jest prawem na rzeczy cudzej. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się, w świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie stanowi - jak wykazano wyżej - dostawy towarów, uznać zatem należy, że jest ono świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostaw prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie to dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Stosownie zaś do art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r., przez towary używane rozumie się m.in. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło, co najmniej 5 lat. Dostawa takich towarów korzysta, więc ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, to - na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT - z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Jednakże przepis ten dotyczy sytuacji, w której następuje dostawa budynku wraz z dostawą gruntu. Natomiast w przypadku dostawy lokali użytkowych i mieszkalnych wraz z oddaniem w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowej dochodzi w rzeczywistości jednocześnie do dostawy towaru oraz odpłatnego świadczenia usług, a zatem nie można zastosować jednej stawki podatku od towarów i usług dla obu tych czynności.
Dodatkowo wskazać należy, że oddawanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste następuje na podstawie umowy zawieranej w formie aktu notarialnego między gminą (lub Skarbem Państwa) a użytkownikiem wieczystym. Gmina lub Skarb Państwa,przekazując grunt w użytkowanie wieczyste, występują zatem jako strony umowy cywilnoprawnej. Nie ma więc możliwości zastosowania w tym przypadku przepisów art. 15 ust. 6 ustawy o VAT oraz § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004r. w spawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. N 97, poz. 970 ze zm.)

W związku z powyższym, oddanie w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowej nie będzie podlegało zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, lecz na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, będzie opodatkowane podstawową stawką tego podatku (22%), zarówno pierwsza opłata jak i opłaty roczne.

Stosownie do przepisu § 8 ust.1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970) zwolnione od podatku jest oddawania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych przeznaczonych na cele rolnicze.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, a obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia od nabywcy. Zgodnie z art. 29 ust. 4 obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów/ bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont/. W świetle powyższych uregulowań prawny podatek VAT powinien być zawarty w cenie sprzedaży po uwzględnieniu bonifikaty.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.

Decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Na podstawie art. 53 § 1 oraz art. 54 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) na decyzję przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, którą wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 30 dni od dnia otrzymania niniejszej decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj