Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PP3/443-0033/05
z 30 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP3/443-0033/05
Data
2005.05.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
statek


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy usługi świadczone przez niego na statkach na terytorium Chin , Holandii podlegaja opodatkowaniu podatkiem od towarów i uslug w Polsce oraz jaka stawką jest stawka właściwą dla opodatkowania w/w usług.
Zdaniem Podatnika usługi świadczone w w/w zakresie podlegaja opodatkowaniu w Polsce 0% stawką podatku od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 roku Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 21 marca 2005 roku (data wpływu 29.03.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 18 kwietnia 2005 roku (data wpływu 21.04.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: stawki podatku od towarów i usług do świadczonych usług na statkach w Chinach i Holandii,

stwierdzam, że:

  • stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 21 marca 2005 roku, uzupełnionym pismem z dnia 18 kwietnia 2005 roku Podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa, oraz postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik wykonuje usługi w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji maszyn ogólnego przeznaczenia, głównie na statkach. Głównym odbiorcą jest firma osoby fizycznej będącej obcokrajowcem, która zarejestrowała swoją działalność w Polsce i również w Polsce ma miejsce zameldowania. Siedziba i biuro tej firmy prowadzone jest również w Polsce. Podatnik wykonuje dla ww. firmy usługę polegającą na instalowaniu urządzeń na statku o PKWiU 35.11.24-40.20, należącym do armatora morskiego, która jest wykonywana przeze niego w porcie na terenie Chin. Kolejne zlecenie będzie wykonywał na podobnym obiekcie w porcie na terenie Holandii.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy wykonywana przez niego usługa podlega przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w Polsce i jaką stawkę podatku powinien stosować...

Zdaniem wnioskodawcy, wykonywana przez niego usługa podlega przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w Polsce i w przypadku ww. statku podlega opodatkowaniu krajową stawką 0%. Identycznie będzie w przypadku świadczenia usług na terenie portu w Holandii.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Podkreślenia wymaga, iż podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym. Opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostały wykonane w danym państwie a ściślej te czynności, które zostały uznane za wykonane w danym miejscu. W tym wypadku miejsce świadczenia determinuje miejsce opodatkowania. Określenie miejsca świadczenia jest szczególnie istotne w przypadku usług, których świadczenie odbywa się pomiędzy podmiotami z różnych państw. Miejsce świadczenia w takiej sytuacji wskazuje jednocześnie państwo, w którym dana czynność winna zostać opodatkowana. Co do zasady dana czynność powinna być opodatkowana w jednym miejscu. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania jak i nie zamierzonego braku opodatkowania VI Dyrektywa Rady Unii Europejskiej dotycząca wspólnego systemu podatku od wartości dodanej określa miejsca świadczenia poszczególnych czynności (art. 9 VI Dyrektywa VAT). W oparciu o regulacje wskazanego art. 9 VI Dyrektywy VAT ustawodawca polski określił miejsce świadczenia usług w art. 27 ustawy.

W myśl art. 27 ust. 1 ustawy miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania. Od tej ogólnej zasady regulującej miejsce powstania obowiązku podatkowego przewidziano w ustawie o podatku od towarów i usług szereg odstępstw, w zależności od rodzaju wykonywanej usługi. Szczególne zasady ustalenia miejsca świadczenia dotyczą między innymi usług na ruchomym majątku rzeczowym. W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d cyt. ustawy w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Jednocześnie zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Na podstawie natomiast art. 28 ust. 8 ustawy w przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art.15, przepis ust.7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Zatem, w świetle przywołanych przepisów usługi na ruchomym majątku rzeczowym mogą być opodatkowane:

  • w kraju, gdzie są faktycznie wykonywane,
  • na terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, czyli na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, a które wydało nabywcy usługi ten numer, z zastrzeżeniem wynikającym z treści cyt. przepisu art. 28 ust. 7 ustawy.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik świadczy usługi w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji maszyn na statkach. Usługi te dla potrzeb ustawy o podatku od towarów i usług należy traktować jako świadczenia związane z pracami na majątku ruchomym.

W przypadku wykonywania ww. usług w Chinach na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia jest miejsce ich faktycznego wykonania (Chiny) - nie podlegają one przepisom cytowanej ustawy VAT.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków wymienionych w klasie PKWiU 35.11 oraz ich części składowych. Jednocześnie w myśl art. 83 ust. 2 cyt. ustawy opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Zatem, jeżeli zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d w związku z art. 28 ust 7 i 8 ustawy przedmiotowa usługa zostanie wykonana w Holandii na rzecz kontrahenta z polski będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT w kraju. Wykonywane prace podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% pod warunkiem, że jednostki na których będą świadczone zostały zaklasyfikowane do grupowania PKWiU ex 35.11 Warunkiem skorzystania z preferencji podatkowej jest jednakże posiadanie przez Podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie będzie wynikać spełnienie nałożonych przepisami wymogów.

Reasumując powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj