Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-102a/05/DG
z 26 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-102a/05/DG
Data
2005.07.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
podstawa opodatkowania
stolarka okienna


Pytanie podatnika
Jak jest w przypadku wykonania usługi z materiałów wyprodukowanych przez usługodawcę (materiałów własnych) podstawa opodatkowania usługi?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z pismem Strony z dnia 19.04.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 26.04.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 19.04.2005r. (w zakresie pytania nr 1) za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż jest podmiotem produkującym ślusarkę aluminiową. Ponadto wykonuje usługi budowlane polegające m.in. na montażu ślusarki aluminiowej (której jest producentem) i stolarki PCV (nabywanej od innych firm). Spółka oferuje kompleksowe usługi polegające na wymianie stolarki PCV i ślusarki aluminiowej (w większości przypadków jest to połączone z demontażem uprzednio istniejącej stolarki). W ramach umowy spółka dostarcza wszystkiego, co jest potrzebne do wykonania usługi, w tym okna, które podlegają montażowi. Klienta interesuje cena finalna, więc strony określają całościową cenę. Podatnik zwraca się z zapytaniem: „Jaka jest w przypadku wykonania usługi z materiałów wyprodukowanych przez usługodawcę, czyli spółkę (materiałów własnych) podstawa opodatkowania usługi... To znaczy czy stawką należną opodatkowuje się również materiały wykorzystane do usługi, czy też należy przedmiot takiej umowy dzielić na dwie części: część obejmującą jedynie materiały potrzebne do usługi (jako dostawę) i na część obejmującą jedynie wartość robót budowlano-montażowych (a więc demontaż i montaż wraz z czynnościami pomocniczymi)...”

Zdaniem Podatnika „zgodnie z rozporządzeniem z dnia 28 stycznia 2005r. (Dz.U. nr 17, poz. 150) zmieniającym rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 27 kwietnia 2004r. zmieniono brzmienie zał. nr 1, określającego listę towarów i usług opodatkowanych 7% stawką VAT. Dodano m.in. nową pozycję obejmującą montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w wymienionych (wyżej) obiektach zbiorowego zamieszkania oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego (poz. 21). W sytuacji, gdy wykonanie usługi następuje z materiałów własnych wykonawcy podstawa opodatkowania usługi obejmuje również należność za wykorzystane materiały. W takiej sytuacji powinno się wystawić jedną fakturę. Opodatkowanie podatkiem VAT następuje wg. stawki 7%, zgodnie z przedstawionym powyżej rozporządzeniem.”

Zgodnie z przepisem § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.), stawkę podatku obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Zgodnie z § 1 pkt. 7 lit. b) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. (Dz.U. nr 17, poz. 150) (wchodzącego w życie w dniu 15 lutego 2005r.) zmieniającego ww. rozporządzenie, w poz. 19 powyższego załącznika dodano usługę montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywanego w obiektach, o których mowa w poz. 20 (budynki zbiorowego zamieszkania PKOB ex 1130 - domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych) oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług (budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej). Unormowanie to wskazuje, że usługa montażu okien i drzwi przez ich producenta, a zatem – należy uznać również z użyciem jego materiału – traktowana jest całościowo i w sytuacji gdy wykonywana jest w powyżej wskazanych obiektach budownictwa mieszkaniowego – objęta jest stawką 7% zgodnie z w/w § 5 ust. 1. Faktura powinna zawierać przepis na podstawie którego podatnik stosuje obniżoną stawkę podatku zgodnie z § 9 ust 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798). Biorąc pod uwagę powyższe, producent okien i drzwi świadczący usługę remontowo-budowlaną polegającą na montażu okien i drzwi (zarówno z materiałów własnych jak i z materiałów zakupionych w celu wykonania usługi) w budynku mieszkalnym, w którą wkalkulowana jest robocizna jak i zużyte materiały stosuje do tej usługi obniżoną do 7% stawkę podatku. W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj