Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
III/443-69/05
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-69/05
Data
2005.08.26



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawca usług
miejsce świadczenia
oferta
usługi związane z nieruchomościami


Pytanie podatnika
Miesjce opodatkowania podatkiem VAT usług związanych z nieruchomościami świadczonych na rzecz odbiorcy zagranicznego polegających na wyszukiwaniu ofert sprzedaży nieruchomości oraz pozyskiwaniu osób zainteresowanych najmem lokali na terytorium Polski.


Podatnik zwrócił się z zapytaniem o miejsce opodatkowania podatkiem VAT usług, wykonywanych na rzecz podmiotu zagranicznego, polegających na wyszukiwaniu ofert sprzedaży nieruchomości oraz pozyskiwaniu osób zainteresowanych najmem lokali na terytorium kraju.

Jak wynika z treści pism w sprawie udzielenia interpretacji Strona, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zamierza podpisać umowę z hiszpańską firmą w zakresie świadczenia usług polegających na wyszukiwaniu ofert sprzedaży nieruchomości oraz pozyskiwaniu osób zainteresowanych najmem lokali na terytorium Polski. Świadczone usługi związane są z konkretną nieruchomością, która daje się zlokalizować co do miejsca położenia, zarówno w przypadku wyszukiwania ofert sprzedaży, jak i osób zainteresowanych wynajmem.

Kontrahent hiszpański jest podmiotem zarejestrowanym dla potrzeb rozliczeń podatku od towarów i usług na terytorium Hiszpanii. Polski przedsiębiorca jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE.

Zdaniem Podatnika przedmiotowe usługi świadczone na rzecz odbiorcy zagranicznego podlegają opodatkowaniu w Polsce, ze względu na miejsce położenia nieruchomości.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zasady opodatkowania usług między podmiotami mającymi siedzibę w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej określają regulacje dotyczące miejsca świadczenia (powstania obowiązku podatkowego).

Stosownie do art. 27 ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Powyższe oznacza, iż obowiązek podatkowy dla świadczonych przez Stronę usług powstaje w miejscu położenia nieruchomości, tj. w Polsce i w tym kraju powinien być rozliczony podatek należny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj