Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-95/IV/2005/JD
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-95/IV/2005/JD
Data
2005.05.25


Referencje


Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
dostawa towarów
statek morski
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy dokonując dostawy "Systemu podtrzymywania życia" na okręt podwodny ma prawo do skorzystania z preferencji podatkowej w oparciu o art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy o podatku od towarów i uslug.
Zdaniem Podatnika ma on prawo do opodatkowania przedmiotowej dostawy obniżona stawką podatku VAT.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 24.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 25.02.2005 r.), uzupełnionego pismami z dnia 15.03.2005 r. i 10.05.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania stawki podatku w wysokości 0 % na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, do opodatkowania dostawy „Systemu podtrzymywania życia na okręcie podwodnym”

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik wykonuje na rzecz MON pracę wdrożeniową - dostawę „Systemu podtrzymywania życia na okręcie podwodnym”, przeznaczonego na okręt podwodny. Przedmiotem odbioru końcowego pracy będą wykonane urządzenia i pozostałe elementy składowe systemu. System ten stanowi wyposażenie okrętu bezpośrednio związane z ratownictwem i udzielaniem pomocy załodze na morzu, jego charakter i funkcje poprawiają bezpieczeństwo i umożliwiają spełnienie zadań jednostki. Brak w/wym. systemu uniemożliwia prawidłową i bezpieczną eksploatację okrętu. Modernizacja i zaopatrzenie w środki ochrony jest planowana przed wyjściem okrętu na wykonywanie zadań, z zawijaniem do obcych portów. Podatnik do wniosku załączył Informację Gestora Sprzętu z dnia 23.02.2005 r. zawierającą opis i przeznaczenie omawianego systemu.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy do opodatkowania wykonania przedmiotowej pracy wdrożeniowej właściwe jest zastosowanie stawki 0 % podatku VAT.

Zdaniem Podatnika, w opisanym przypadku, na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. b) ustawy o VAT, może zastosować stawkę podatku 0 %.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik wykonuje na rzecz MON pracę wdrożeniową - dostawę „Systemu podtrzymywania życia na okręcie podwodnym”, przeznaczonego na okręt podwodny.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 – 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 83 ust.1 pkt 10 lit. b) i lit. c) w/wym. ustawy stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do dostaw towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków :

– używanych do ratownictwa lub do udzielania pomocy na morzu, lub do połowów przybrzeżnych, z wyłączeniem dostaw prowiantu na pokład statków do połowów przybrzeżnych,

– marynarki wojennej, wypływających z kraju do zagranicznych portów i przystani.

Zgodnie z przywołanym przepisem z preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług korzysta bezpośrednie zaopatrzenie jednostki pływającej. „System podtrzymywania życia na okręcie podwodnym” stanowi wyposażenie okrętu - a nie - „służy bezpośrednio zaopatrzeniu”, w związku z czym przywołany przepis ustawy nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

W przedstawionym stanie faktycznym i prawnym nie ma podstaw do opodatkowania przez Podatnika dostawy w/wym. systemu stawką podatku 0 % na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 b) i c) ustawy o VAT, gdyż nie zostały spełnione przesłanki określone przez ten przepis.

Zatem, dostawa omawianego wyposażenia okrętu podwodnego podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 %, w oparciu o art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Jednocześnie tut. Organ nadmienia, że zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do dostaw części do środków transportu morskiego, o których mowa w pkt 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu.

Przywołany pkt 1 wymienia :

– statki wycieczkowe i tym podobne, przeznaczone głównie do przewozu osób; promywszelkiego typu (PKWiU 35.11.21), z wyłączeniem liniowców pasażerskich pozostałych, statków (łodzi) wycieczkowych itp. pozostałych promów (PKWiU 35.11.21-90.00),

– tankowce (PKWiU 35.11.22), z wyłączeniem tankowców pozostałych (PKWiU 35.11.22-90.00),

– statki chłodnicze (PKWiU 35.11.23), z wyłączeniem statków chłodniczych pozostałych, innych niż tankowce (PKWiU 35.11.23-90.00),

– statki przeznaczone do przewozu towarów oraz statki przeznaczone do przewozu zarówno osób jak i towarów (PKWiU 35.11.24), z wyłączeniem barek morskich bez napędu(PKWiU 35.11.24-20.3) oraz jednostek pływających wymienionych w podkategorii PKWiU 35.11.24-80 i 35.11.24-90.00,

– statki rybackie itp. pełnomorskie (PKWiU 35.11.31-30),

– pchacze pełnomorskie (PKWiU 35.11.32-50.00), statki szkolne rybołóstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.30) i statki badawcze rybołóstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.40).

Zgodnie z przywołanym przepisem ustawy o VAT z preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług 0 % korzysta dostawa części i wyposażenia statków. W związku z brakiem definicji ustawowej „części” i „wyposażenia” w przepisach cytowanej ustawy, należy odnieść się do powszechnie przyjętego rozumienia tych pojęć. Według „Słownika języka polskiego” PWN częścią jest przedmiot, stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości, a wyposażeniem urządzenie dodatkowe do danej maszyny lub do urządzenia uważanego za główne.

Zatem, Podatnik mógłby skorzystać z preferencji podatkowej w oparciu o art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, jeżeli „System podtrzymywania życia”, będący przedmiotem dostawy, odpowiadałby pojęciu „części” lub „wyposażenia” w rozumieniu przywołanego przepisu ustawy i byłby dostarczany na jednostkę pływającą wymienioną w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W związku jednakże z tym, że okręt podwodny, na który dostarczany jest towar, nie jest wymieniony w przywołanym pkt 1, Podatnik nie może stosować stawki podatku VAT w wysokości 0 % na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się także do usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 oraz ich części składowych – w myśl art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT.

Jednakże, przywołany wyżej przepis również nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż Podatnik nie świadczy usług remontu, przebudowy lub konserwacji statku, lecz dokonuje dostawy wyposażenia okrętu - towaru.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj