Interpretacja Urzędu Celnego w Szczecinie
421000-SN-ZH-9110-43/05/IK
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
421000-SN-ZH-9110-43/05/IK
Data
2005.06.21



Autor
Urząd Celny w Szczecinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia --> Inne przypadki zwolnień z podatku akcyzowego


Słowa kluczowe
olej napędowy
oświadczenia
żegluga


Pytanie podatnika
Czy odsprzedaż oleju napędowego do celów żeglugowych na rzecz armatorów z krajów Unii Europejskiej może być realizowana w celu skorzystania ze zwolnienia, po spełnieniu warunków określonych w § 8 ust.4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 97,poz.966 z późn. zm.), przy czym oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych wyrobów składane przez armatorów przyjmowane jest w formie określonej w § 8 ust.9 i ust.10.


Postanowienie

Na podstawie art.216 § 1 w związku z art.14a - ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja Podatkowa tekst jednolity z 2005r.(Dz. U. nr 8,poz.60)

- oceniam stanowisko zawarte w Państwa wniosku z dnia 07.04.2005r. uzupełnionym w dniu 25.04.2005r. i 10.05.2005r.) - jako prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem złożonym w dniu 07.04.2005r. uzupełnionym w dniu 25.04.2005r. i 10.05.2005r. firma XX, zwróciła się z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu sposobu i stosowania prawa podatkowego. Przedmiotem wniosku jest pytanie, czy odsprzedaż oleju napędowego do celów żeglugowych na rzecz armatorów z krajów Unii Europejskiej może być realizowana w celu skorzystania ze zwolnienia, po spełnieniu warunków określonych w § 8 ust.4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 97,poz.966 z późn. zm.), przy czym oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych wyrobów składane przez armatorów przyjmowane jest w formie określonej w § 8 ust.9 i ust.10.

W związku z powyższym wyjaśniam co następuje:

Zgodnie z dyspozycją § 8 ust.1 w/w rozporządzenia - "zwalnia się od akcyzy sprzedaż olejów napędowych, olejów opałowych lub olejów smarowych oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18 - oraz objętych kodem CN 2710 19 81 wykorzystywanych do celów żeglugi (włączając rejsy rybackie), dokonywaną ze składu podatkowego na terytorium kraju uprawnionemu nabywcy lub dokonywaną przez podmiot, o którym mowa w ust. 3 pkt.2 oraz energię elektryczną wytwarzaną na pokładzie statku".

W/g przepisu § 8 ust.4 - w przypadku sprzedaży w/w wyrobów wykorzystywanych do celów żeglugi podmiotowi dokonującymi ich odsprzedaży ,podmiotom, które posiadają jednostkę lub jednostki pływające lub zużywają je na własne potrzeby, zwolnienie ma zastosowanie m.in. pod warunkiem, że:


1) podmiot dokonujący odsprzedaży dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające ,ze zakupione wyroby zostaną odsprzedane lub zużyte do celów żeglugi(włączając rejsy rybackie),
2) w przypadku sprzedaży w/w wyrobów podmiotom posiadającym jednostkę lub jednostki pływające podmiot dokonujący odsprzedaży zobowiązany jest do uzyskania od nabywców oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych wyrobów.

Oświadczenie o którym mowa w pkt 2 może być złożone w dwojakiej formie.

Oświadczenie, które nie jest składane na dokumencie sporządzonym w związku z dostawą przedmiotowych wyrobów akcyzowych na jednostkę pływającą winno zwierać elementy enumeratywnie wymienione w § 8 ust.8 rozporządzenia tj:
- nazwę i adres podmiotu składającego oświadczenie oraz jego NIP,
- ilość zamawianych wyrobów,
- określenie celów ,na które zostaną przeznaczone zakupione wyroby,
- datę i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz podpis osoby składającej oświadczenie,
- ilość posiadanych przez podmiot jednostek pływających ,
- dane o przeciętnym zużyciu wyrobów przez te jednostki.
Oświadczenie, złożone na dokumencie, w szczególności na kwicie bunkrowym sporządzonymw związku z dostawą wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na jednostkę pływającą- § 8 ust.9 rozporządzenia winno zawierać elementy enumeratywnie wymienione w § 8 ust.10 , tj:
- numer dokumentu,
- datę dostawy,
- miejsce dostawy,
- nazwa zaopatrywanej jednostki pływającej,
- dane identyfikacyjne środka transportu, którym dokonano dostawy,
- rodzaj dostarczanych wyrobów,
- podpis osoby dostarczającej wyroby w imieniu dostawcy,
- podpis osoby przyjmującej wyroby w imieniu podmiotu posiadającego jednostkę pływającą.

Należy wskazać iż formy przedmiotowych oświadczeń zasadniczo się różnią .Oświadczenie składane na dokumencie, w szczególności na kwicie bunkrowym na podstawie § 8 ust.9 i ust.10 w/w rozporządzenia nie wymaga wskazania elementów enumeratywnie wymienionych § 8 ust.8 tym samym jego konstrukcja umożliwia przyjęcie oświadczenia od odbiorców w/w wyrobów - armatorów z krajów Unii Europejskiej, przemawia za tym brak zapisu dotyczącego podania numeru NIP. Ponadto składane jest ono w związku z bezpośrednią dostawą wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (oleju napędowego) na jednostkę pływającą. Dane podane w tym dokumencie stanowią fakt potwierdzenia czysto technicznego manewru dostarczenia wyrobu na jednostkę pływającą, co potwierdza osoba przyjmująca wyrób w imieniu podmiotu posiadającego jednostkę pływającą oraz osoba dostarczająca wyrób w imieniu dostawcy, przy czym dokument ten wraz z w/w danymi stanowi oświadczenie, że nabyte wyroby zostaną zużyte do celów żeglugi, co spełnienia warunek skorzystania ze zwolnienia wskazany w § 8 ust.4 pkt 6 w/w rozporządzenia.

Mając powyższe na uwadze postanawiam jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego na dzień 21.06.2005r. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika ,płatnika lub inkasenta ,wiąże natomiast organ podatkowy i organa kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art.236 § 1 pkt 1 - ustawy Ordynacja Podatkowa). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 ustawy Ordynacja Podatkowa). W przypadku wnoszenia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w znaczkach w kwocie 5 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj