Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowej Soli
IV/443-35/34/05
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IV/443-35/34/05
Data
2005.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Nowej Soli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura
import usług


Pytanie podatnika
Czy określenie "faktura" użyte w art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług odnosi sie także do rachunków wystawianych przez zagranicznych wykonawców usługi na podstawie obowiązujących w ich krajach przepisów dotyczących dokumentowania dostaw towarów i usług, czy może dotyczy tylko i wyłącznie faktur wystawianych o oparciu o przepisy polskiej ustawy o VAT?


W dniu 6.06.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynęło zapytanie: czy określenie "faktura" użyte w art. 19 ust. 4 ustawy odnosi się także do rachunków wystawionych przez zagranicznych wykonawców usługi na podstawie obowiązujących w ich krajach przepisów dotyczących dokumentowania dostaw towarów i usług, czy może dotyczy tylko i wyłącznie faktur wystawionych w oparciu o przepisy polskiej ustawy o podatku od towarów i usług?

Strona w piśmie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że dokonuje importu usług elektronicznych, o których mowa w art. 2 pkt 26 ustawy, polegających na dostępie do elektronicznej (internetowej) bazy danych giełdy ofert transportowych. Dostawcą usługi jest podmiot zagraniczny nie będący podatnikiem podatku VAT w Polsce. Z umowy zawartej z usługodawcą zagranicznym wynika, że jest to usługa o charakterze ciągłym. Rachunki za usługę usługodawca zagraniczny wystawia z góry, za okresy kwartalne, a więc jeszcze przed wykonaniem usługi za ten kwartał.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że określenie "faktura" użyte w art. 19 ust. 4 ustawy dotyczy tylko i wyłącznie faktur wystawionych w oparciu o przepisy polskiej ustawy o podatku od towarów i usług tj. faktur VAT i ich korekt, faktur VAT wewnętrznych i ich korekt, duplikatów faktur, a w odniesieniu do importu usług słowo "faktura" oznacza "fakturę wewnętrzną", co wynika z art. 106 ust. 7 ustawy.

Odpowiadając w trybie art. 14a § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, na powyższe zapytanie złożone dnia 6.06.2005r., dotyczące udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wyjaśnia:

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Obowiązek wystawiania faktur istnieje również w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako "podatnicy VAT czynni" lub "zwolnieni", jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski) lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze (art. 106 ust. 2 ustawy).

Obowiązek wystawiania faktur ma miejsce również w stosunku do części należności (zaliczek) otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (art. 106 ust. 3 ustawy).

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W imporcie usług podatnikiem jest usługobiorca (art. 2 ust. 1 pkt 9 ustawy), a nie usługodawca. Usługobiorca wystawia fakturę wewnętrzną - art. 106 ust. 7 ustawy.

Mając na uwadze powyżej zacytowane przepisy stwierdza się, że obowiązek wystawiania faktur, o których mowa w art. 19 ust. 4 ustawy dotyczy podatników, wymienionych w art. 106 ust. 1 i ust. 2 ustawy, a więc podatników podatku VAT zarejestrowanych zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy jako podatnicy VAT czynni.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące na dzień jej datowania przepisy prawa. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - art. 236 § 2 pkt 1Ordynacji podatkowej. Składając zażalenie Strona zobowiązana jest załączyć opłatę skarbową w znakach skarbowych w wysokości 5,00 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa o opłacie skarbowej z dnia 9.09.2000r., Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj