Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-57/IV/2005/JW
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-57/IV/2005/JW
Data
2005.04.29



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
usługi transportowe
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy zakup materiałów do zabezpieczenia ładunku, zuzytych bezposrednio po zakupie w trakcie wykonywania usługi transportowej na terytorium Wspólnoty podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie Polski.
Zdaniem Podatnika zakup w/w materiałów nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.01.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.02.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania zakupionych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, materiałów do zabezpieczenia ładunku, zużytych bezpośrednio po zakupie w trakcie wykonywania usługi transportowej na terytorium Wspólnoty

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje usługi transportu towarów. Podczas wykonywania usług transportowych na terenie Unii Europejskiej dokonuje zakupu materiałów w celu uzupełnienia uszkodzonych elementów niezbędnych do zabezpieczenia ładunku (osłony, maty antypoślizgowe, deski, kątowniki), które bezpośrednio po zakupie są zużywane podczas wykonywania transportu. Sprzedawcy tych materiałów, w większości firmy niemieckie, wystawiają faktury niezawierające podatku VAT, przy czym jeden ze sprzedawców stosuje numer VAT UE Podatnika, a inny nie stosuje tegoż numeru.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy zakupione na terenie Unii Europejskiej materiały do zabezpieczenia ładunku, zużyte bezpośrednio po zakupie w trakcie wykonywania usługi transportowej w Unii Europejskiej, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terenie Polski.

Zdaniem Podatnika w związku z zakupem materiałów zużywanych do zabezpieczenia ładunku w trakcie wykonywania usługi transportowej nie powstaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i w związku z tym nie występuje obowiązek podatkowy u nabywcy.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego wynika, iż zakup towarów na terytorium Wspólnoty Europejskiej lecz poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli spełnia warunki uznania go za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa powyżej, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zakupuje na terytorium Wspólnoty materiały służące do zabezpieczenia ładunku, które bezpośrednio po zakupie są zużywane w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa podczas wykonywania usług transportowych na terenie Unii Europejskiej.

A zatem w wyniku dokonanej dostawy przedmiotowe towary nie są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W analizowanym przypadku dostawa jest bowiem realizowana w kraju rozpoczęcia wysyłki lub transportu, gdyż przedmiotowe materiały (osłony, maty antypoślizgowe, deski, kątowniki) są bezpośrednio po zakupie zużywane podczas wykonywania usług transportowych na terytorium państw członkowskich innym niż terytorium kraju.

Mając powyższe na uwadze tut. Organ podatkowy stwierdza, iż opisane przez Podatnika w stanie faktycznym nabycie (zakup materiałów na terenie Unii Europejskiej w celu uzupełnienia uszkodzonych elementów niezbędnych do zabezpieczenia ładunku, które bezpośrednio po zakupie są zużywane podczas wykonywania transportu) nie spełnia definicji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu ustawy o VAT ani definicji żadnej innej czynności, wymienionej w art. 5 ust. 1 w/w ustawy, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj