Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim
DN/4111-9/05
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DN/4111-9/05
Data
2005.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania


Pytanie podatnika
Czy kwota odszkodowania wypłacona w związku ze śmiercią bliskiej osoby z włoskiego towarzystwa ubezpieczeniowego korzysta w Polsce ze zwolnienia od opodatkowania?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku, złożonego osobiście w dniu 21 lutego 2005 roku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowania z tytułu śmiertelnego wypadku siostry, otrzymanego z Włoch w 2004 roku

stwierdza, iż

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W 2004 roku Podatniczka otrzymała wraz z matką odszkodowanie od włoskiego towarzystwa ubezpieczeniowego, za śmiertelny wypadek siostry na terytorium Włoch.

Podatniczka we wniosku z dnia 21 lutego 2005 roku pyta, czy kwota otrzymanego odszkodowania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z ubezpieczeń majątkowych i osobowych, zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21 lutego 2005 roku stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym jest słuszne.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Jednocześnie zgodnie z treścią art. 4a ustawy, przepisy art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W myśl postanowień art. 22 ust. 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania z dnia 21 czerwca 1985 roku (Dz.U. z 1998 r. Nr 62, poz. 374), części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie (Polska) bez względu na to, skąd one pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, będą opodatkowane tylko w tym Państwie.

W tym miejscu należy podkreślić, iż kwoty otrzymane z tytułu odszkodowania, nie zostały wymienione w poprzednich artykułach umowy z dnia 21 czerwca 1985 roku.

Z powyższego stanu prawnego oraz przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż dochód uzyskany z tytułu odszkodowania od włoskiego towarzystwa ubezpieczeniowego za wypadek śmiertelny, może podlegać opodatkowaniu tylko w Polsce.

Jednakże, zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

  1. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,
  2. dochodu otrzymanego z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej – w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi.

Z zaświadczenia wystawionego przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej Wydział Konsularny w Rzymie z dnia 30 grudnia 2004 roku wynika, iż Wnioskodawczyni wraz z matką otrzymały kwotę 100.000 Euro, tytułem odszkodowania za śmiertelny wypadek, jakiemu uległa we Włoszech w dniu 05 marca 1999 roku siostra Podatniczki.

Mając na uwadze powyższe, wypłacona przez włoskie towarzystwo ubezpieczeniowe w 2004 roku kwota odszkodowania, wolna jest od podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj