Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DV/443-31/05
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DV/443-31/05
Data
2005.03.08



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
fakturowanie
rachunki
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
W związku z zarejestrowaniem w Urzędzie Skarbowym przed dniem 14.05.2004r zawartych umów, podatnik będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 147 ustawy o VAT. W związku z powyższym podatnik uważa, że do końca 2005 roku nie musi się rejestrować jako podatnik VAT i może wystawiać faktury dotyczące zarejestrowanych umów bez VAT. Po ewentualnym zarejestrowaniu się w trakcie 2005 roku jako podatnik VAT uważa, że nadal faktury dotyczące zarejestrowanych umów będzie mógł wystawiać bez VAT.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 19 i 20.01.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wystawiania faktur VAT bez podatku VAT przez podatnika świadczącego wyłącznie usługi zwolnione od podatku na podstawie art. 147 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535)

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19 i 20.01.2005r, uzupełnionym pismem z dnia 14.02.2005r podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w następującym stanie faktycznym:

Podatnik jest osobą fizyczną, której działalność polega na projektowaniu jachtów oraz sprzedaży praw autorskich bądź udzielaniu licencji w rozumieniu prawa autorskiego podmiotom gospodarczym krajowym i zagranicznym. Ponieważ do niektórych jego usług krajowych nie da się w pełni zastosować art. 13 pkt.2-8 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych i warunków zawartych w art. 15 ust.3 ustawy o VAT, będą one podlegały stawce VAT – 7%, zgodnie z art. 41 ust.2 i poz. 162 załącznika Nr 3 do nowej ustawy o VAT.

W związku z zarejestrowaniem w Urzędzie Skarbowym przed dniem 14.05.2004r zawartych umów, podatnik będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 147 ustawy o VAT. W związku z powyższym podatnik uważa, że do końca 2005 roku nie musi się rejestrować jako podatnik VAT i może wystawiać faktury dotyczące zarejestrowanych umów bez VAT. Po ewentualnym zarejestrowaniu się w trakcie 2005 roku jako podatnik VAT uważa, że nadal faktury dotyczące zarejestrowanych umów będzie mógł wystawiać bez VAT.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny należy stwierdzić, że:

Zgodnie z art. 106 ust.1 ustawy z dnia z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust.2, 4 i 5 oraz art. 119 ust.10 i art. 120 ust. 16.

Powyższy przepis stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub – w przypadku terytorium państwa trzeciego – podatku o podobnym charakterze (art. 106 ust.2 ustawy).

Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w ust. 8 art. 106 ustawy Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 27.04.2004r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971) określił szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT.

Z §11 ust.1 cytowanego wyżej rozporządzenia wynika, że faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT” wystawiają zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej.

W świetle powołanych wyżej przepisów, jeżeli podatnik nie dokona zgłoszenia rejestracyjnego nie jest uprawniony do wystawiania faktur VAT. W takiej sytuacji dokonaną przez siebie sprzedaż podatnik dokumentuje rachunkami, o których mowa w art. 87-90 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).

W przypadku zarejestrowania się przez podatnika w trakcie 2005r jako podatnika VAT, wystawianie faktur uzależnione jest od tego, czy:

  1. podatnik zostanie zarejestrowany jako „podatnik VAT czynny”, czy jako „podatnik VAT zwolniony”
  2. czy nabywcą jest podmiot krajowy czy też zagraniczny,
  3. czy dla dokonywanych czynności podatnik jest zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, lub podatku o podobnym charakterze w przypadku terytorium państwa trzeciego.

Jeżeli podatnik zostanie zarejestrowany jako „podatnik VAT czynny”, to sprzedając usługi, o których mowa w art. 147 ustawy, będzie uprawniony do wystawiania faktur VAT.

Zgodnie z art. 147 ust.1 ustawy, w okresie do dnia 31 grudnia 2005r zwalnia się od podatku usługi udzielania licencji i sublicencji, inne niż wymienione w art. 4 pkt.2 lit.c) i lit.e) ustawy, o której mowa w art. 175 („stara” ustawa o VAT), udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tych umów dokonanych po tym dniu. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed dniem 14 maja 2004r (ust.2).

W fakturze dla nabywcy krajowego sprzedaż tych usług podatnik wykaże zatem jako zwolnioną z VAT. W tym przypadku należy w treści faktury podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie.

Jeżeli podatnik zostanie zarejestrowany jako „podatnik VAT zwolniony” - nie będzie uprawniony do wystawiania faktur VAT. W takiej sytuacji dokonaną przez siebie sprzedaż dokumentuje rachunkami, o których mowa w art. 87-90 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).

W przypadku gdy usługi świadczone są dla podmiotu zagranicznego, istotnym jest ustalenie miejsca opodatkowania usług oraz czy dla tych czynności podatnik jest zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub podatku o podobnym charakterze - w przypadku terytorium państwa trzeciego.

Stosownie do art.27 ust.3 i ust.4 pkt.1 ustawy o VAT miejscem świadczenia przedmiotowych usług będzie miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 106 ust.2 ustawy o VAT oraz §30 ust.1 cyt./wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r, podatnicy VAT czynni i zwolnieni, jeżeli nie są dla tych czynności zarejestrowanymi podatnikami podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, lub podatku o podobnym charakterze - w przypadku terytorium państwa trzeciego, wystawiają dla nabywcy zagranicznego fakturę, w której zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem dokonują adnotacji, iż podatek rozlicza nabywca.

Jeżeli dla tych czynności podatnik byłby zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub podatku o podobnym charakterze - w przypadku terytorium państwa trzeciego, wówczas fakturę dokumentującą tę sprzedaż wystawiałby według przepisów obowiązujących w tym państwie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj