Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PD3/4111/415/0003/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3/4111/415/0003/05
Data
2005.04.11



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
- Czy sposób udokumentowania faktu użytkowania gruntu w przedstawionym stanie faktycznym sprawy jest zgodny z obowiązującymi przepisami ?
- Czy umowa użyczenia powoduje skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych u użyczającego ?
- Czy bieżące koszty związane z korzystaniem z gruntu (np. podatek od nieruchomości) u biorącego w użytkowanie są kosztami uzyskania przychodu ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8,poz.60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.01.2005r., uzupełnionego w dniach 07.02.2005r. i 16.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - skutki podatkowe dla użyczającego i biorącego do używania w przypadku użyczenia przez wspólnika spółki jawnej gruntu na potrzeby spółki

stwierdzam, że

  • stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów spółki podatku od nieruchomości jest nie prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego,
  • stanowisko dotyczące pozostałych problemów przedstawionych we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Ze złożonego wniosku wynika, że spółka jawna prowadzi działalność gospodarczą w wybudowanym ze środków własnych obiekcie. Działka, na której znajduje się budynek produkcyjno-biurowy jest własnością wspólnika spółki. Omawiany grunt nie został wniesiony aportem do spółki, lecz dla udokumentowania faktu użytkowania została zawarta umowa użyczenia pomiędzy właścicielem działki a spółką jawną. Pomiędzy wspólnikami spółki jawnej występuje pokrewieństwo – ojciec i syn.

Zgodnie z Panów stanowiskiem otrzymanie w nieodpłatne użytkowanie przez spółkę gruntu nie powinno być uznane przez spółkę ( właścicielami, której są dwie osoby fizyczne zaliczane do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn) jako przychód, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto osoba użyczająca, jako osoba fizyczna nie otrzymuje pożytków z użyczenia działki, jedynie bowiem, produkcja prowadzona w wybudowanym ( na użyczonym gruncie) budynku, przynosi wymierne dochody i te są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem umowa użyczenia nie pociąga za sobą skutków w podatku dochodowym w stosunku do osoby użyczającej.

W umowie użyczenia zawartej pomiędzy użyczającym a spółką jawną zaznaczono obowiązki spółki związane z użytkowaniem gruntu; między innymi obowiązkiem spółki jest regulowanie wszelkich bieżących wydatków dotyczących użytkowanej działki. Kosztem uzyskania przychodu spółki jest, zdaniem Panów, wydatek poniesiony np. na podatek od nieruchomości dotyczący gruntu i wybudowanego budynku, naliczony i zaliczony do kosztów proporcjonalnie do użytkowej powierzchni gruntu oraz budynku.

Zgodnie z przepisem art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r.- Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej rzeczy.

Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia (art. 713 k.c.)

Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 z późn.zm.) do I grupy podatkowej zalicza się: – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Z powyższych przepisów wynika, że u wspólnika spółki jawnej (nie będącego właścicielem gruntu) nie powstanie przychód z nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym z uwagi na pokrewieństwo z użyczającym (syn-ojciec).

Art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia w punkcie 5 jako jedno ze źródeł przychodów „nieruchomości lub ich części”.

Art. 16 ust. 1 i 2 ustawy stanowi zaś, że za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1. Jeżeli zaś właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.

Zatem co do zasady osoba fizyczna użyczająca nieruchomość uzyskuje z tego tytułu przychód a wydatki związane z nieruchomością stanowią koszty uzyskania przychodu. Przychodu nie ustala się w ściśle określonych przez ustawodawcę sytuacjach i wówczas też ponoszone wydatki nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów z tego źródła.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym właściciel nieruchomości ( ojciec) używa jej na własne potrzeby i na potrzeby członka rodziny ( syna). w związku z powyższym nie powstanie u Niego przychód z nieruchomości odstąpionej bezpłatnie.

W myśl przepisu art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 ustawy. Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Z treści art. 22 ust. 1 wynika, że poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu z działalności gospodarczej.

Należy jednak zauważyć, że umowę użyczenia cechuje jej nieodpłatny charakter. Oznacza to, że umowa taka nie może nakładać na biorącego żadnego świadczenia na rzecz dającego.

Biorący rzecz do używania obciążony jest, jak wykazano wyżej (art. 713 k.c.) jedynie zwykłymi kosztami utrzymania rzeczy tj. kosztami pozwalającymi zachować rzecz w stanie niepogorszonym, utrwalającym jej właściwości i przeznaczenie.

Nie można za zwykłe koszty utrzymania rzeczy uznać np. kosztów ubezpieczenia rzeczy, podatków, innych opłat publiczno-prawnych związanych z własnością rzeczy.

Zatem nie stanowi kosztów uzyskania przychodu spółki podatek od nieruchomości wyliczony proporcjonalnie do użyczonej jej części.

W przypadku gdy biorący rzecz do używania zobowiązany jest ponosić koszty z tytułu podatku od nieruchomości umowa traci nieodpłatny charakter i pomimo tego, że została nazwana umową użyczenia, w istocie jest to nienazwana umowa o odpłatne korzystanie z rzeczy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj