Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-44081/14/TŁ/05
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-44081/14/TŁ/05
Data
2005.06.29



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
energia cieplna
opodatkowanie
przyłączenie do sieci
usługa nieodpłatna


Pytanie podatnika
Czy niedodpłatne przyłączenie do sieci ciepłowniczej przez Jednostkę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


DECYZJA


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, udzieloną postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku z 17 maja 2005r., Nr PP-406/21/AZ/05 w przedmiocie podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE


Pismem z 5 kwietnia 2004 r., znak Ldz (836) Jednostka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie, stosownie do art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.
Ze stanu faktycznego, opisanego w w/cyt. piśmie wynika, iż Jednostka zajmuje się produkcją i przesyłem energii cieplnej oraz przyłącza nowych odbiorców zgodnie z ustawą z 10 kwietnia 1997r. - Prawo energetyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2003r. Nr 153, poz. 1504 ze zm.). Stosownie do pkt. 4.2 Taryfy dla ciepła, stanowiącej załącznik do decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z 20 października 2004r., nr OWR-4210-60/2004/76/III-A/JJ, w przypadku wystąpienia potrzeby przyłączenia nowych odbiorców, sprzedawca uczyni to nieodpłatnie lub niezwłocznie wystąpi do Prezesa URE z wnioskiem o zmianę taryfy w zakresie ustalenia stawek opłat za przyłączenie do sieci.
Wątpliwości podatnika dotyczą konieczności opodatkowania świadczenia nieodpłatnych usług polegających na przyłączaniu nowych odbiorców do sieci cieplnych. Zdaniem Spółki określenie w umowie cywilnoprawnej, zawartej pomiędzy dostawcą a odbiorcą ciepła, iż wykonanie przyłącza zostanie dokonane nieodpłatnie lub opłata za to przyłącze wyniesie kwotę zerową nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.


Postanowieniem z 17 maja 2005r., Nr PP-406/21/AZ/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Zdaniem organu podatkowego wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczych, za które Jednostka nie pobiera opłaty, a przy świadczeniu której przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego jest odpłatnym świadczeniem usług zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).


Na powyższe postanowienie Jednostka złożyła zażalenie, wnosząc o jego zmianę. W uzasadnieniu wskazał, że nieodpłatne świadczenie usług, co do zasady, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli wykonanie tych usług związane jest z przedsiębiorstwem powadzonym przez podatnika, chyba że są to usługi świadczone na rzecz pracowników, wspólników oraz innych osób wymienionych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Ponadto, nieodpłatne przyłączenie do sieci cieplnej odbiorcy ciepła przez jego dostawcę jest związane z powadzonym przedsiębiorstwem. Podniesiono również, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie materiałów i innych usług, ponieważ węzeł cieplny i przyłącz cieplny są własnością dostawcy ciepła jako środki trwałe podlegające amortyzacji. Zgodnie zaś z art. 88 ust. 1 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do towarów i usług jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Inwestycja polegająca na przyłączeniu odbiorcy ciepła służy sprzedaży energii cieplnej opodatkowanej podstawową stawką podatku od towarów i usług. Zatem - zdaniem Jednostki - nieodpłatne przyłączenie odbiorcy ciepła, nie będącego byłym pracownikiem, wspólnikiem, udziałowcem, akcjonariuszem itp. nie rodzi obowiązku podatkowego, a podatnikowi przysługuje możliwość odliczenia VAT z faktur za materiały i usługi służące wykonaniu tej usługi.


Rozpatrując sprawę na skutek zażalenia, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zważył, co następuje:


W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ponadto, zgodnie z art. 8 ust. 2 tej ustawy, jako odpłatne świadczenie usług traktuje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy itp., oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całość lub część podatku naliczonego przy nabyciu towarów lub usług związanych z tymi usługami. Przepis ten wskazuje wyraźnie, iż nie ma podstaw do opodatkowania usług świadczonych nieodpłatnie, ale w związku z powadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Odnosząc to do przedmiotowej sprawy należy stwierdzić, że wykonanie przez Jednostkę inwestycji polegającej na nieodpłatnym przyłączeniu odbiorcy ciepła jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i w związku z tym brak jest podstawy do opodatkowania takiej czynności. Ponadto należy zauważyć, iż w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego do nabywanych przez niego towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Przepis powyższy dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te nie zostały opodatkowane (a contrario art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT).

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawionyw zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.

Decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Na podstawie art. 53 § 1 oraz art. 54 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002r. - Prawoo postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) na decyzję przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, którą wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 30 dni od dnia otrzymania niniejszej decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj