Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-III-2-443/131/05/AMM
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-III-2-443/131/05/AMM
Data
2005.07.06



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
przekazanie nieodpłatne
przekazanie usług
usługi szkoleniowe
zakup


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma prawo do odliczania podatku naliczonego przy zakupie usług szkolenia w zakresie produktów Spółki nieodpłatnie przekazywanych przedstawicielom obecnych i potencjalnych kontrahentów ?


Z wniosku o udzielenie interpretacji dotyczącego odliczania podatku naliczonego przy zakupie usług szkolenia w zakresie produktów Spółki nieodpłatnie przekazywanych przedstawicielom obecnych i potencjalnych kontrahentów Spółki - w świetle przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) wynika, iż Spółka w celu zwiększenia sprzedaży oraz pozyskania nowych kontrahentów organizuje i finansuje szkolenia dla swoich bezpośrednich oraz potencjalnych odbiorców, którymi są zarówno producenci stolarki budowlanej, jak i podmioty uczestniczące w procesie dystrybucji towarów Spółki. W zależności od grupy odbiorców, do której adresowane są produkty Spółki, szkolenia organizowane są w Danii lub na terenie kraju. Generalnie, odbiorcy produktów przemysłowych szkoleni są w Danii, natomiast pozostali odbiorcy (hurtownicy, detaliści) szkolenie są na terenie kraju. Podstawowym argumentem przemawiającym za organizacją szkolenia w Danii w spółce-matce jest fakt, że spółka ta jest bezpośrednim producentem farb i lakierów na potrzeby przemysłowe, w trakcie produkcji tych wyrobów stosowane są szczególne procesy technologiczne możliwe do zaprezentowania jedynie w procesie produkcyjnym. Uczestnicy tego typu szkolenia uzyskują bezpośrednio od producenta praktyczną wiedzę w zakresie technik i sposobów nanoszenia farb i lakierów, a umiejętność tę wykorzystują w swoich zakładach, stosując produkty Spółki. Ponadto, wszyscy uczestnicy szkoleń zostają zapoznani z szeroka gamą produktów Spółki oraz z ich przeznaczeniem. Z dotychczasowych obserwacji poczynionych przez Spółkę wynika, że tego typu szkolenia w ewidentny sposób wpływają na zwiększenie sprzedaży oraz na pozyskanie nowych klientów, a także wpływają na zwiększenie zaufania i przekonania do wyrobów Spółki. Uczestnicy w/w szkoleń nie są obciążani przez Spółkę żadnymi kosztami, zatem przekazana na ich rzecz usługa ma charakter całkowicie nieodpłatny. Szkolenie organizowane są w dwojaki sposób: samodzielnie przez Spółkę lub za pośrednictwem wyspecjalizowanej jednostki, której Spółka zleca zorganizowanie tego typu szkolenia, a po jego realizacji podmiot ten wystawia Spółce fakturę.

W związku z zaistniałym stanem faktycznym Spółka pyta, czy będzie jej przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego przy zakupie w/w usług zorganizowania szkolenia od podmiotu organizującego to szkolenie.

Zdaniem Podatnika, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie w/w usług od wyspecjalizowanej jednostki. Stosownie bowiem do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jak Spółka wskazuje we wniosku - zakup w/w usługi w zakresie zorganizowania szkolenia służy wyłącznie sprzedaży opodatkowanej Podatnika.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z w/w przepisów wynika, iż dla stwierdzenia, że Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem towarów i usług konieczne jest ustalenie związku pomiędzy nabywanymi towarami i usługami, a osiąganiem przez Podatnika obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług. Opisane we wniosku usługi zorganizowania szkolenia zakupywane od wyspecjalizowanej jednostki, a mające na celu zwiększenie sprzedaży produktów Podatnika, pozyskanie nowych kontrahentów i zwiększenie zaufania do produktów Podatnika - należy uznać za wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (sprzedaży towarów opodatkowanej podatkiem od towarów i usług). A zatem, Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych przez Podatnika od wyspecjalizowanej jednostki organizującej opisane we wniosku szkolenie - oczywiście z uwzględnieniem zasad przewidzianych w art. 86 i następnych ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko przedstawione przez Podatnika w tym zakresie we wniosku należy więc uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj