Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2-415/208/05
z 29 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2-415/208/05
Data
2005.08.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
pracownik
świadczenia na rzecz pracowników
zakład pracy chronionej


Pytanie podatnika
czy wydatki ponoszone przez pracodawcę(ZPCHR) związane ze świadczeniamni zdrowotnymi będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy są one finansowane ze środków obrotowych a nie ze środków ZFRON.


Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, która posiada status zakładu pracy chronionej. W związku z tym, jest on, jako pracodawca zobowiązany, na podstawie odrębnych przepisów, do ponoszenia wydatków związanych ze zdrowiem pracowników. Dotychczas wydatki te pokrywane były z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON), obecnie wydatki te finansowane są ze środków obrotowych, ponieważ po wyczerpaniu środków funduszu, pracodawca nadal jest zobowiązany do ich pokrywania . Ponadto podatnik ponosi wydatki związane z utrzymaniem baz rehabilitacyjnych, z których korzystają osoby niepełnosprawne. W związku z faktem, iż zostały wyczerpane środki ZFRON, wydatki związane z utrzymaniem baz ponoszone są ze środków obrotowych.

Podatnik stoi na stanowisku, iż zarówno wydatki ponoszone na świadczenia zdrowotne jak również wydatki ponoszone w związku z utrzymaniem baz rehabilitacyjnych , są kosztami uzyskania przychodu.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem , czy zajęte stanowisko jest słuszne tzn, czy wydatki ponoszone przez podatnika będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy są one finansowane ze środków obrotowych a nie ze środków ZFRON.

Organ podatkowy zgadza się z zajętym przez podatnika stanowiskiem.

W myśl przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy.

Zgodnie jednakże z treścią przepisu art. 23 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodu kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw.

Jeżeli zatem, jak podnosi podatnik we wniosku, jest zobowiązany na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997r, Nr 123, poz. 776) lub innych aktów prawnych, do pokrywania kosztów związanych ze zdrowiem pracowników (opieka medyczna, zatrudnienie i wypłata wynagrodzeń lekarzy oraz pielęgniarek), wówczas poniesione wydatki stanowić będą koszt uzyskania przychodu w pozarolniczej działalności gospodarczej

W odniesieniu do wydatków ponoszonych przez podatnika związanych z utrzymaniem baz rehabilitacyjnych zauważyć należy, iż przepis art. 23 ust.1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodu kosztów utrzymania zakładowych obiektów socjalnych, w części pokrytej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Mając na uwadze powyższe zauważyć należy, iż kosztem uzyskania przychodu, w przedstawionym stanie faktycznym, będą wydatki ponoszone przez podatnika stanowiące wydatki związane z utrzymaniem obiektów socjalnych a niepochodzące jednocześnie ze środków zakładowego funduszu socjalnego. .

Reasumując, organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem zajętym przez podatnika

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj