Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US II-443/25/05
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US II-443/25/05
Data
2005.05.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
koszt
leasing
leasingobiorca
leasingodawca
odliczenie podatku od towarów i usług
środek transportowy


Pytanie podatnika
Pytanie Spółki dotyczy następujących kwestii:
1. Czy przenoszenie kosztów podatku od środków transportu na leasingobiorcę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w świetle obowiązujących przepisów?
2. Czy Jednostka ma prawo odliczenia podatku VAT wynikającego z wystawionej w takiej sytuacji faktury VAT?


Działając na podstawie art. 14 a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ), art. 29 ust.1, art. 86 ust. 1 i ust. 2. pkt 1 lit a , art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Jednostki, z dnia 03.03.2005 r. znak L.dz. FK/11/2005 ( z datą wpływu do tut. Urzędu 04.03.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 12.04.2005 r. znak L.dz. FK/14/2005 (z data wpływu do tut. Urzędu 14.04.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 03.03.2005 r. znak L.dz. FK/11/2005 (z data wpływu do tut. Urzędu 04.03.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 12.04.2005 r. znak L.dz. FK/14/2005 (z data wpływu do tut. Urzędu 14.04.2005 r.), Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniami:

  1. Czy przenoszenie kosztów podatku od środków transportu na leasingobiorcę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w świetle obowiązujących przepisów?
  2. Czy Jednostka ma prawo odliczenia podatku VAT wynikającego z wystawionej w takiej sytuacji faktury VAT?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na podstawie zawartych umów o leasing samochodów firmy leasingowe obciążają Jednostkę (leasingobiorcę) kosztami podatku od środków transportowych będących przedmiotem umowy. Przy czym jedna firma leasingowa dokonuje tej operacji w formie noty obciążeniowej, inna natomiast dokumentuje tę czynność fakturą VAT naliczając podatek VAT w wysokości 22 %. Według Jednostki przeniesienie kosztów podatku od środków transportu na leasingobiorcę nie podlega ustawie o VAT, gdyż nie jest to świadczenie usług zgodnie z art. 8 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie Jednostka jest zdania, iż nie ma prawa do odliczenia VAT-u naliczonego wynikającego z wystawionej w takiej sytuacji faktury VAT, gdyż jest to faktura wystawiona nieprawidłowo.

Mając powyższe na uwadze, po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) , podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W myśl ogólnych zasad ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia konkretnej usługi, nie powinno się wyodrębniać poszczególnych elementów, które na tę usługę się złożyły i opodatkowywać ich osobno, ponieważ usługodawca sprzedaje określoną usługę a nie elementy (koszty), które się na nią składają. Zatem na całość świadczenia należnego od nabywcy usługi składają się na równi z czynszem i pozostałe należności wchodzące w skład podstawy opodatkowania, w tym podatki i inne opłaty które mają charakter majątkowy, ponieważ obowiązek ich uiszczania uzależniony jest od posiadanego majątku. Stanowią one koszty utrzymania obciążające finansującego. W odniesieniu natomiast do leasingu stanowią element rachunku kosztów zmierzające do ustalenia kwoty odpłatności z tytułu zawartej umowy leasingu. Nie ma, zatem podstaw do wyodrębniania z podstawy opodatkowania VAT równowartości podatku od środków transportowych będącego składnikiem należności z tytułu leasingu pojazdu. Biorąc pod uwagę powyższe, przeniesienie kosztów podatku od środków transportu przez firmę leasingową na Jednostkę winno zostać udokumentowane fakturą VAT-zgodnie z art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług, a tak wystawiona faktura, stanowi dla Podatnika podstawę do rozliczenia kwot podatku naliczonego w niej wykazanego. Zgodnie bowiem z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT, Jednostce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług- art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a cyt. ustawy o VAT. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejszej odpowiedzi dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, oraz aktualny stan prawny, zmiana, którego może spowodować, iż stanie się ona nieaktualna. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14 a par. 4, art. 236 § 1, § 2, art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa od niniejszego postanowienia przysługuje Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj