Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu
PP/0090/1/31/47/05
z 11 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/0090/1/31/47/05
Data
2005.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Wałbrzychu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
stawki podatku
szafa wnękowa
usługi montażowe


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania preferencyjną 7% stawką podatku VAT - wykonywania (wytworzenia), a następnie montażu u klientów "szaf wnękowych".


Z pisma wnioskodawcy wynika następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą m. in. na wykonywaniu szaf wnękowych, zabudowy ścian i szaf z drzwiami przesuwanymi w lokalach i budynkach mieszkalnych PKOB -11.

Wg Strony - "Jeżeli w danym lokalu mieszkalnym istnieje już szafa wnękowa, to przygotowanie nowej szafy wraz z montażem u klienta stanowi usługę remontową i opodatkowana jest stawką 7%."

Ustosunkowując się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu wyjaśnia co następuje:
Stosownie do zapisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do:

- robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą jw. rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego - art. 146 ust. 2 ww. ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy pod pojęciem - obiekty budownictwa mieszkaniowego, rozumie się: budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.

Natomiast od 1 maja 2004 r. na materiały budowlane obowiązuje stawka podstawowa, o której mowa w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, tj. stawka podatku w wysokości 22%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy z 11 marca 2004 r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są - art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 - dla potrzeb tego podatku w oparciu o klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Przy czym w gestii podatnika leży prawidłowe określenie - wg symbolu PKWiU lub PKOB - czy w określonym stanie faktycznym mamy do czynienia ze sprzedażą towarów czy też świadczeniem usługi.
Z wyjaśnień Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych wynika, iż roboty instalacyjne i montażowe wykonywane w miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby (sprzęt, maszyny, urządzenia), z następującymi zastrzeżeniami:

. roboty instalacyjne, wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są kwalifikowane łącznie z wyrobami w tym samym grupowaniu,

. gdy w określonej klasie nie została wyodrębniona odpowiednia podkategoria dla robót instalacyjnych i montażowych, to czynności te klasyfikuje się w grupowaniach obejmujących dany wyrób,

. budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale 45,

. roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowana jest jako handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.

Tym samym zakres niezbędnych prac związanych z wytworzeniem określonego wyrobu oraz usługi jego montażu w miejscu przeznaczenia, w sytuacji gdy czynności te wykonywane są przez producenta "siłami własnymi", należy rozumieć jako produkcję wyrobu.

Mając na względzie przedstawiony stan prawny oraz zasady klasyfikowania wyrobów i usług można stwierdzić, iż określenie stawki podatku od towarów i usług będzie uzależnione od dokonania prawidłowej klasyfikacji wykonywanych czynności, bądź do grupowania właściwego dla dostawy wyrobu (towaru), bądź dla świadczenia usług.

Jednocześnie organ podatkowy uprzejmie informuje, że stawka podatku VAT dla konkretnego wyrobu (towaru) uzależniona jest od jego zaklasyfikowania wg PKWiU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług). Zatem dla ustalenia właściwej stawki podatku VAT dla "konkretnego" wyrobu należy dokonać jego zaklasyfikowania. Występując do organu podatkowego należy obligatoryjnie wskazać przedmiotową klasyfikację, bowiem obowiązek jej ustalenia spoczywa na podatniku.

W tym zakresie organ wyjaśnia, iż w razie wątpliwości co do zaklasyfikowania określonych usług (wykonywanych czynności) lub towarów, należy wystąpić z zapytaniem do stosownego organu (właściwego przedmiotowo w sprawie), którym w przedmiotowym zakresie jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj