Interpretacja Urzędu Skarbowego w Końskich
PD 415/15/05
z 12 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD 415/15/05
Data
2005.09.12



Autor
Urząd Skarbowy w Końskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
klasyfikacja statystyczna
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Czy działalność gospodarcza sklasyfikowana wg klasyfikacji PKD jako działalność komercyjna pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie działalność komercyjna pozostała gdzie indziej niesklasyfikowana. Działalność podatnika polega na sprzedaży bezpośredniej kosmetyków. Przychodem jest prowizja od sprzedaży.

W zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 14.06.2005 roku w poz. 3 określenie przedmiotu działalności wg PKD wpisano 74. 87. B. Działalność komercyjna pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana.

W zaświadczeniu o numerze identyfikacyjnym REGON jako rodzaj przeważającej działalności wg PKD wpisano: 74 .87. B – działalność komercyjna pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Zdaniem podatnika działalność ta podlega ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i jest opodatkowana stawką 8,5 %.

Zasady opodatkowania podatkiem zryczałtowanym regulują przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144 poz. 930 ze zmianami)

Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e powołanej wyżej ustawy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1 lit. b, nie stosuje się do podatników świadczących usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy.

W załączniku wyszczególnione są między innymi usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane – 74.84 z wyjątkiem usług organizowania wystaw, targów i kongresów – 74.84.15.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 %
a) przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1 a, do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów
b) przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy
c) przychodów związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 75.25.11),
d) przychodów ze świadczenia usług związanych z prowadzeniem przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, w tym specjalnych – dotyczy wyłącznie przygotowania dzieci do nauki w szkole (PKWiU 80.10.11 ex),
e) przychodów ze świadczenia usług związanych z ogrodami botanicznymi i zoologicznymi oraz obszarami z obiektami chronionej przyrody (PKWiU 92.53),
f) przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego
g) prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu
h) prowizji uzyskanej przez kolportera prasy na podstawie umowy o kolportaż prasy
i) przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym.

Jak wynika z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, między innymi od przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług wyszczególnionych w PKWiU, z wyjątkiem:
1. usług pośrednictwa w sprzedaży określonego towaru lub określonej grupy towarów, gdzie indziej niesklasyfikowane - 51.18,
2. usług pośrednictwa w sprzedaży towarów, różnego rodzaju – 51.19 - grupa ta obejmuje usługi pośrednictwa prowadzone przez agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju,
3. usług komercyjnych pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowane – 74.84 z wyjątkiem usług organizowania wystaw, targów i kongresów – 74.84.15.

W dokumentach podatnika , to jest zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i zaświadczeniu o numerze Regon wpisano wg klasyfikacji PKD 74 .87 .B – działalność komercyjna pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności ( PKD ) (Dz. U. Nr 33 poz. 289) działalność komercyjną pozostałą, gdzie indziej niesklasyfikowaną oznaczono symbolem podklasy 74. 87. B.

Podklasa ta obejmuje:
- ściąganie należności płatniczych, ocenę zdolności kredytowej osób i jednostek gospodarczych prowadzoną w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- działalność organizowania zaopatrzenia lub sprzedaży dla małych i średnich firm, pośrednictwo w interesach,
- działalność związaną z wyceną, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych,
- projektowanie wzornictwa tkanin, odzieży, obuwia, biżuterii, mebli i inne: dekorowanie wnętrz, wzornictwo artykułów użytku osobistego i gospodarstwa domowego,
- działalność projektantów graficznych,
- działalność związaną z bonami premiowymi,
- działalność dekoratorów wnętrz,
- działalność osób prowadzących aukcje pracujących na własny rachunek,
- działalność doradców (innych niż inżynierowie i technicy), gdzie indziej niesklasyfikowaną,
- odczytywanie wskazań gazomierzy, liczników wody i elektryczności,
- działalność agentów i agencji występujących w imieniu indywidualnych osób, w celu zaangażowania do filmu, teatru oraz innej działalności artystycznej lub sportowej jak również działalność zmierzającą do wydania i sprzedaży książek, nagrań muzycznych, dzieł sztuki, fotografii itp. przez wydawców, producentów itp.

Podklasa ta nie obejmuje:
- działalności związanej z kartami kredytowymi, sklasyfikowanej w dziale 65,
- projektowania maszyn, urządzeń i zakładów przemysłowych, sklasyfikowanego w 74.20,
- działalności związanej z reklamą, sklasyfikowanej w 74. 40. Z.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że:
1. W zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i zaświadczeniu o nr Regon wpisano wg klasyfikacji PKD 74. 87. B - działalność komercyjna pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana, który to zakres działalności nie pokrywa się z zakresem działalności prowadzonej przez podatnika
2. Działalność polegająca na świadczeniu usług komercyjnych pozostałych gdzie indziej nie sklasyfikowanych – 74.84, usług pośrednictwa w sprzedaży określonego towaru lub określonej grupy towarów, gdzie indziej niesklasyfikowane -51.18, usług pośrednictwa w sprzedaży towarów, różnego rodzaju – 51.19 obejmujących usługi pośrednictwa prowadzone przez agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – art. 8 ust. 1 pkt 3 e ustawy.

Rozważając możliwość zastosowania zryczałtowanego podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, podatnik powinien określić przedmiot działania zgodnie z rzeczywistym zakresem działania. Następnie porównać z klasyfikacją zawartą w PKD oraz przepisami ww. ustawy i ustalić, czy mieści się w zakresie działalności, która może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Informację o zasadach klasyfikacji, symbolach i usługach przyporządkowanych poszczególnym symbolom podatnik może uzyskać we właściwym urzędzie statystycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj