Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PD-3/415-35/2005
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/415-35/2005
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
nieruchomości
powstanie zobowiązania podatkowego
umowa użyczenia
wynajem


Pytanie podatnika
Jakie są skutki podatkowe umowy użyczenia nieruchomości wynajmowanej przez osoby fizyczne?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 14.03.2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jako osoba fizyczna zakupił Pan wraz z żoną dom jednorodzinny w którym posiadacie po 50% własności. Z żoną ma Pan rozdzielność majątkową. Zakupiona nieruchomość ma służyć do wynajmu na rzecz osób fizycznych, tzw najem krótkotrwałego zakwaterowania. Aktualnie prowadzone są prace adaptacyjne, a dokonywane nakłady finansowane są wyłącznie z Pana środków finansowych. Aby umożliwić Panu wynajem całości nieruchomości żona chce udostępnić Panu swoją część budynku na podstawie umowy użyczenia.Wg Pana powyższe świadczenie zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym nie będzie stanowiło dla Pana przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Co do zasady w małżeństwie panuje ustrój wspólności majątkowej. Przepis art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi iż z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Małżonkowie mogą umownie tę wspólność rozszerzyć, ograniczyć bądź wyłączyć. W razie umownego wyłączenia wspólności każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później; zarządza i rozporządza całym swoim majątkiem samodzielnie (rozdzielność majątkowa) - zgodnie z art. 51 k.r.o. A zatem z chwilą zniesienia ustawowej wspólności majątkowej między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa jako odtąd obowiązujący małżonków ustrój majątkowy.

Biorąc pod uwagę opisana sytuację Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta wyjaśnia, iż umowa użyczenie zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) jest umową nazwaną, gdzie użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Co do zasady, umowa użyczenia niesie za sobą skutki podatkowe dla obu stron umowy. Biorący rzecz w używanie otrzymuje świadczenie, którego wartość stanowi dla niego przychód, natomiast jeśli przedmiotem świadczenia jest nieruchomość, to również dający rzecz w używanie otrzymuje przychód w postaci tzw. wartości czynszowej zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14/2000, poz. 176 ze zm.).

Jednakże ust. 2 powołanego przepisu stanowi, że jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny (...) nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Ponieważ ustawodawca nie sprecyzował, o jakie potrzeby tu chodzi (w szczególności nie ma mowy o potrzebach ,,osobistych") można przyjąć, że możliwe jest także wykorzystanie przez członka rodziny nieruchomości na potrzeby związane z najmem.

W świetle powołanych przepisów należy zatem stwierdzić, iż w wyniku odstąpienia Panu przez żonę części nieruchomości nie powstanie u Pana przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Nadmienia się jednocześnie, iż w opisanej przez Pana sytuacji nie będą miały zastosowania przepisy zawarte w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o pdof, na które powołuje się Pan we wniosku.

Powołane przepisy dotyczą sytuacji, gdy podatnik uzyskuje przychody z działalności gospodarczej. A zatem gdy umowy najmu zawierane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tj; najem figuruje we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Przychody uzyskiwane z tytułu najmu stanowią wtedy przychód z działalności gospodarczej o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o pdof.

Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że najem nieruchomości zakupionej wspólnie z żoną będzie prowadzony nie w ramach działalności gospodarczej lecz przez osobę fizyczną, a zatem będą miały zastosowanie przepisy art. 10 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 16 ust. 1 -2 ustawy o pdof.

Należy zaznaczyć, że umowne uzgodnienie korzystania z rzeczy wspólnej jest szczególnie pożądane gdyż usuwa źródła ewentualnych konfliktów. Najbardziej zaś przydaje się w przypadku rzeczy, które dla współposiadania wymagają zgodnego współdziałania zainteresowanych współwłaścicieli.

W zakresie naliczania odpisów amortyzacyjnych stwierdza się co następuje:

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że nieruchomość została zakupiona jako współwłasność z żoną. Zgodnie z definicją zawartą w art. 195 k.c ze współwłasnością mamy do czynienia wtedy, gdy prawo własności rzeczy przysługuje więcej niż jednej osobie. Współwłasność jest prawem, składającym się z udziału poszczególnych współwłaścicieli. Trzeba więc uwzględnić konieczny udział każdego ze współwłaścicieli w uprawnieniach do posiadania, korzystania z rzeczy i rozporządzania rzeczą. Każdy zatem ze współwłaścicieli jest uprawniony do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. W konstrukcji stosunku współwłasności żadnemu ze współwłaścicieli nie przysługuje wyłączne prawo do fizycznie określonej części rzeczy. Przeciwnie każdy ze współwłaścicieli ma jednakowe prawo do całej rzeczy, ograniczone jedynie takim samym prawem innych współwłaścicieli. A zatem w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym nie możemy mówić o inwestycji w obcym środku trwałym.

Gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości w jakiej pozostaje udział podatnika we współwłasności tego składnika majątku w myśl art. 22g ust. 11 cyt. ustawy o podatku dochodowym. Za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (...) a w szczególności koszty opłat notarialnych, skarbowych, prowizji (...) zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 cyt. ustawy o pdof.

W myśl art. 22g ust. 17 ww ustawy ,,jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, adaptacji (...) wartość początkową tych środków ustaloną zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie. Wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej środka trwałego.

W związku z powyższym podstawą do naliczania odpisów amortyzacyjnych, od części nieruchomości która stanowi Pana udział we współwłasności będzie wartość początkowa nieruchomości ustalona w oparciu o cenę zakupu powiększoną o koszty zakupu, oraz sumę dokonanych przez Pana nakładów na ulepszenie i modernizację całej nieruchomości.

Informuje się, że w dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj