Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
II-4/4111-7/415/05
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-4/4111-7/415/05
Data
2005.04.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
rekompensaty pieniężne


Pytanie podatnika
Czy otrzymana rekompensata od organizacji międzynarodowej IOM podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.03.2005r. uzupełnionego w dniu 12.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do obowiązku opodatkowania podatkiem dochodowym przyznanej rekompensaty z Fundacji Niemieckiej stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją Komisji do Spraw Roszczeń Majątkowych z ... sierpnia 2004r. przyznane zostało Panu jako spadkobiercy prawo do odszkodowania za krzywdzące działania faszystowskie polegające na zawłaszczeniu w 1939r. majątku spadkodawcy: pól górniczych. Odszkodowanie ma zostać wypłacone w 2005r. Zdaniem Pana jest Pan zwolniony z obowiązku uiszczenia wszelkich podatków związanych z otrzymaniem tego rodzaju rekompensaty. W oświadczeniu z dnia 12.04.2005r. stwierdza Pan, że w stosunku do Pana osoby nie toczy się żadne postępowanie podatkowe, kontrolne lub postępowanie przed sądem administracyjnym w sprawie będącej przedmiotem wniosku. Dla oceny skutków podatkowych otrzymanej rekompensaty ( w tym podatku dochodowego od osób fizycznych ) podstawowym aktem prawnym jest ustawa z dnia 21 września 2000r. o zwolnieniu świadczeń z tytułu prześladowań przez nazistowskie Niemcy z podatków i opłat oraz o niezaliczaniu ich do dochodów / Dz.U. Nr 93, poz. 1028 /. W myśl art. 1 w/wym ustawy świadczenia wypłacone ofiarom i ich spadkobiercom z tytułu prześladowań przez nazistowskie Niemcy w okresie II wojny światowej, w tym związane z pracą niewolniczą i przymusową , są wolne od podatków i opłat. Wymieniony w tym przepisie katalog przypadków otrzymania świadczeń ( praca niewolnicza i przymusowa ) jest wyliczeniem przykładowym, zatem przepis ten znajduje również zastosowanie do wypłacanych z innych tytułów świadczeń ( rekompensaty ), np. za przejęte mienie. Ustawa nie precyzuje w nazwie ani w ogólnym w swej treści art. 1 jakiego rodzaju świadczenia ( przez jaki podmiot wypłacane ) korzystają ze zwolnienia oraz że jest to zwolnienie z konkretnego podatku – ustawodawca posługuje się ogólnymi pojęciami „świadczenia wypłacone” i „wolne od podatków i opłat”. W tym stanie faktycznym i prawnym uznać należy, iż kwota wypłaconej Panu rekompensaty wolna jest od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj