Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chojnicach
DFP/415-8/05
z 18 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DFP/415-8/05
Data
2005.05.18



Autor
Urząd Skarbowy w Chojnicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
świadczenie
zaniechanie poboru podatku


Pytanie podatnika
Czy przyznane bezrobotnemu środki na podjęcie działalności gospodarczej z Funduszu Pracy podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego ?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( j. t. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 marca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od otrzymanych środków na podjęcie działalności gospodarczej z Funduszu Pracy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego

w Chojnicach

stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 14 marca 2005r. złożyła Pani wniosek o interpretację przepisów w zakresie zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych od otrzymanych środków na podjęcie działalności gospodarczej w kwocie 11.000,00 zł. z Powiatowego Urzędu Pracy w Chojnicach.

Pani zdaniem środki te są wolne z podatku dochodowego.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz na podstawie obowiązujących przepisów stwierdza się, ze stanowisko Pani zajęte we wniosku z dnia 14 marca 2005r. jest prawidłowe.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2005r. ( Dz. U. Nr 70, poz. 630) w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów ( przychodów) , zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przyznanych bezrobotnemu środków z Funduszu Pracy, o których mowa w § 1 pkt. 1 lit. b i c rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy, stanowiących pomoc de minimis.

Zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych ma zastosowanie do dochodów ( przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2004r. do dnia 31 grudnia 2005r.

W świetle powyższego rozporządzenia podatnik nie ma obowiązku wykazywania przychodów z tego tytułu w zeznaniu podatkowym za 2004 r. Jeżeli jednak złożył już zeznanie, wykazał te przychody do opodatkowania i zapłacił podatek, to w terminie do złożenia zeznania podatkowego za 2004 r., czyli do dnia 2 maja 2005 r. może złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według swego miejsca zamieszkania korygujące zeznanie podatkowe wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (powołując się na wspomniane rozporządzenie) i wykazać nadpłatę z tego tytułu. Nadpłata ta zostanie zwrócona podatnikowi najpóźniej w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania. Jeżeli w tym terminie nadpłata nie zostanie zwrócona, od nadpłaconych kwot należą się podatnikowi odsetki za zwłokę liczone od dnia złożenia korekty zeznania.

Natomiast po dacie 2 maja 2005 r. podatnik może złożyć w tym samym urzędzie skarbowym wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku , zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( j.t z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ). Uzasadniając należy wskazać w wyniku czego powstała nadpłata, w tym przypadku powołując się na wspomniane rozporządzenie oraz jej wysokość.

Urząd skarbowy na tej podstawie wyda decyzję stwierdzającą powstanie nadpłaty i na tej podstawie dokona zwrotu podatku. W przypadku gdy z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty złożone jest skorygowane zeznanie, którego prawidłowość skorygowania nie budzi wątpliwości organ podatkowy zwraca nadpłatę bez wydania decyzji o stwierdzeniu nadpłaty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj