Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PP IV/443-91/05
z 1 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP IV/443-91/05
Data
2005.09.01



Autor
Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
odzież dziecięca
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Czy dostawa wyrobu w postaci niemowlęcej szatki do chrztu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką podatku w wysokości 7%?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, stwierdza że stanowisko podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 08.07.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług dla wyrobu w postaci niemowlęcej szatki do chrztu jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 08.07.2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z brzmieniem art. 14 a § 1 w/cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa - stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik, składając wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego, zwrócił się z zapytaniem o ustalenie stawki podatku VAT dla wyrobu w formie okrycia w postaci szatki do chrztu, która jest szyta z tkaniny atłasowej lub batystowej i wykańczana odpowiednim rodzajem koronki, natomiast przód szatki jest haftowany okolicznościowym haftem. Kształt szatki i wzór haftu różni się w zależności od regionalnych preferencji. Podatnik wskazał we wniosku, iż Główny Urząd Statystyczny pismem z dnia 21.06.2005 roku określił dla przedmiotowego wyrobu symbol PKWiU: 18.24.21-00.00: "Odzież oraz dodatki odzieżowe dla niemowląt z tkanin, włączając podkoszulki, opalacze, majteczki, ubranka, pieluszki, rękawiczki z jednym palcem, okrycia".

Zgodnie ze stanowiskiem podatnika zawartym we wniosku - dla przedmiotowego wyrobu stawka podatku od towarów i usług wynosi 7%.

Tutejszy organ dokonuje oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska jak niżej:
Wysokość opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostaw towarów reguluje art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 (art. 41 ust. 1). W myśl ust. 2 cytowanego wyżej artykułu dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% (...).

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 21.04.2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) wprowadzono zmiany w wykazie towarów i usług opodatkowanych stawką podatku VAT w wysokości 7%, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Zmiany dotyczące odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt weszły w życie od 01.06.2005r. Natomiast do dnia 31.05.2005r. stawka podatku w wysokości 7% miała zastosowanie wyłącznie dla odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt, z dzianin, o symbolu PKWiU 18.24.11 (pozycja 45 załącznika nr 3 do ustawy o podatku VAT).

Od dnia 01.06.2005r. zapis pozycji 45 załącznika nr 3 do ustawy o podatku VAT otrzymał brzmienie "odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt", bez względu na symbol PKWiU. Oznacza to, iż preferencyjna stawka podatku w wysokości 7% stosowana będzie dla dostawy wszelkiej odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt, wykonanych nie tylko z dzianin.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług towary identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
W związku z powyższym, jeżeli wyrób w postaci niemowlęcej szatki do chrztu zaklasyfikowany został według symbolu PKWiU 18.24.21-00.00 jako dodatek odzieżowy dla niemowląt, to dostawa takiego towaru podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Jednakże tut. organ podatkowy podkreśla, że nie jest właściwym w sprawach klasyfikacji wyrobów i usług. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, bowiem organy podatkowe nie mają kompetencji w zakresie dokonywania tych czynności. W przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu prawidłowego grupowania podatnik może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku przez podatnika.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 ustawy - Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach, Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku - Białej: 43-300 Bielsko- Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
W przypadku wniesienia zażalenia, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a - ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 roku, Nr 253, poz. 2532 z późn. zm.), wniesione zażalenie winno zawierać znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj