Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyniu
PP/443-22/05
z 6 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-22/05
Data
2005.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing
leasing operacyjny
odliczenia
prawo do odliczenia
przedpłaty
rata leasingowa
zaliczka


Pytanie podatnika
W którym rozliczeniu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w czynszu inicjalnym, stanowiącym podstawę zawarcia umowy leasingu operacyjnego środka trwałego, który będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności opodatkowanej ?


Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że w związku z zawieraną umową leasingu linii pralniczej, która będzie przez niego wykorzystywana w związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną, jako korzystający zobowiązany jest do wpłaty na rzecz finansującego czynszu inicjalnego (opłaty wstępnej). Wpłata tej zaliczki stanowi podstawę zawarcia umowy leasingu. Przedmiot leasingu zostanie jemu przekazany w terminie 12 tygodni.

W związku z tym, że dokonana zapłata stanowi koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa on, że kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury dokumentującej dokonanie w/w przedpłaty może odliczyć od podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzyma tę fakturę.

W związku z powyższym prosi o odpowiedź, czy przedstawione stanowisko w dotyczące odliczenia podatku naliczonego udokumentowanego w/w fakturą jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi między innymi zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a oraz b, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

- z tytułu nabycia towarów i usług,

- potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

z zastrzeżeniami nie mającymi zastosowania w tej sprawie.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (z zastrzeżeniami nie mającymi zastosowania w tej sprawie), o czym stanowi art. 86 ust. 10 pkt 1 tejże ustawy. Zgodnie z ust. 11 tegoż artykułu, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Powyższe przepisy w sposób jednoznaczny wskazują, że będąc czynnym podatnikiem VAT, podatnikowi przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego zawartego w cenach towarów i usług, które są przez niego wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo to dotyczy nie tylko wydatków związanych z dokonaniem zapłaty za nabyte towary lub usługi. Prawo to dotyczy również przedpłat (zaliczek, zadatków, rat) płaconych w związku z nabywaniem tych towarów i usług. Odliczenie podatku naliczonego od tych wydatków realizuje on w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzyma fakturę potwierdzającą fakt zapłacenia przedpłaty (zaliczki), a jeżeli odliczenia nie dokona w miesiącu otrzymania faktury, z prawa tego może skorzystać w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy.

Reasumując - stanowisko podatnika w przedmiocie zapytania jest prawidłowe.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan sprawy przedstawiony w piśmie przesłanym przez podatnika, wg stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja ta obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego lub faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj