Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/45-51/05/R1
z 22 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/45-51/05/R1
Data
2005.06.22



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
ustalanie
wartość początkowa środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy można przyjąć wartość początkową nieruchomości, użytkowanej wcześniej na potrzeby działalności gospodarczej i nie amortyzowanej, na podstawie własnej wyceny dokonanej z uwzględnieniem cen rynkowych nieruchomości tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedniego i dokonywać odpisów amortyzacyjnych prze okres 10 lat, oraz czy faktury dotyczące wynajmu będą kosztem uzyskania przychodów w spółce?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.04.2005 r. (data wpływu – 05.04.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 06.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z wniosku wynika, że budynek mieszkalny o pow. 360,00 m² jest Państwa własnością. Na powierzchni 290,00 m² prowadzona była działalność gospodarcza przez spółkę cywilną, a pozostała część była wykorzystywana na cele mieszkalne. Od miesiąca marca bieżącego roku zmienili Państwo miejsce zamieszkania, a cały budynek jest wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej spółki cywilnej.
Aktualnie zamierzacie Państwo wynająć ten budynek spółce cywilnej, której jesteście wspólnikami.
W piśmie będącym uzupełnieniem wniosku zostało zawarte pytanie czy można ustalić wartość początkową nieruchomości dla potrzeb odpisów amortyzacyjnych na podstawie własnej wyceny dokonanej z uwzględnieniem cen rynkowych nieruchomości tego samego rodzaju z grudnia 2004 r. i dokonywać odpisów amortyzacyjnych przez okres 10 lat, oraz czy faktury dotyczące wynajmu będą kosztem uzyskania przychodów w spółce cywilnej.

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnicy są uprawnieni do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, lub skarbowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.) przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Umowa najmu pomiędzy Państwem (jako współwłaścicielami budynku), a spółką cywilną którą Państwo reprezentujecie nie może być zawarta, gdyż nie będzie prawnie skuteczna.
Zatem budynek może być amortyzowany jako środek trwały, jeśli zostanie wniesiony do spółki cywilnej.
Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), za wartość początkową m. in. środków trwałych, z uwzględnieniem ust. 2–18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.
O możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej stanowią przepisy art. 22 j w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Z uwagi na bezskuteczność umowy, wystawiane faktury dotyczące wynajmu nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów w spółce cywilnej.

Powyższa interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
– nie jest wiążąca dla podatnika/następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj