Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
PV/443-I/26/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-I/26/05
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
refakturowanie
strony umowy
zaliczka
zamiana


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży maszyn i urządzeń przemysłowych i jest podatnikiem VAT. Podstawą realizacji sprzedaży jest podpisana umowa bądź zatwierdzona pisemnie przez stronę oferta. W związku z powyższym kupujący jest zobowiązany również do dokonywania płatności zgodnie z zaakceptowanymi w umowie lub ofercie warunkami. Dnia 17 lutego 2005r podatnik otrzymał 5% zaliczki od kontrahenta X na podstawie zaakceptowanej przez strony oferty na dostawę maszyny. Faktura zaliczkowa na otrzymaną kwotę na rzecz kontrahenta X została wystawiona dnia 21 lutego 2005r. Podatek VAT został rozliczony i zapłacony w deklaracji za miesiąc luty 2005r. Jako kupujący wskazany został kontrahent X. Dnia 25 marca 2005r została podpisana umowa sprzedaży maszyny, gdzie kupującym stała się firma leasingowa L, korzystającym - kontrahent X, a sprzedającym podatnik. Umowa ta dotyczyła maszyny z wcześniej zaakceptowanej przez kontrahenta X oferty. Ponadto w treści umowy zawarto zapis "równowartość kwoty /.../ wpłaconej przez korzystającego, sprzedający zalicza na poczet płatności dokonanych przez kupującego. Zdaniem Strony w wyniku zawarcia umowy sprzedaży będącej kontynuacją wcześniejszej oferty z datą podpisania umowy nastąpiła zamiana stron, nie skutkująca obowiązkiem wystawienia faktury korygującej dla kontrahenta X i nowej faktury zaliczkowej dla firmy leasingowej L. Wynikało to z tego, że podatnik nie dokonał zwrotu wcześniej otrzymanej zaliczki, a także nie otrzymał zaliczki od firmy leasingowej L. Rozliczenie kwoty zafakturowanej przez podatnika na korzystającego powinno nastąpić pomiędzy kupującym a korzystającym za pomocą tzw refaktury faktury zaliczkowej. Podatnik zwraca się z prośbą o potwierdzenie słuszności przyjętego przez Stronę sposobu rozliczania.


Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 19 ust. 11 wyżej cytowanej ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w par. 19 i 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - w brzmieniu obowiązującym do 31 maja 2005 roku /Dz.U. z 2004r, Nr 97, poz. 971 ze zm./, fakturę korygującą wystawia się w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu a także gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zatem, w przedmiotowej sprawie nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia dotyczące korygowania wartości sprzedaży.

Takie same uregulowania są zawarte w obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 roku par. 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz.U z 2005r, Nr 95, poz. 798.

Stosownie do powyższego, podatnik wystawiając fakturę ostateczną na sprzedaż maszyny, cenę brutto urządzenia pomniejsza o wcześniej otrzymane zaliczki - w tym również o fakturę zaliczkową wystawioną w lutym kiedy kontrahentem była firma X.W związku z powyższym tut. organ podatkowy podziela pogląd wyrażony przez podatnika we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj