Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-41/HM/05
z 6 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-41/HM/05
Data
2005.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
podatek od towarów i usług
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy przysługuje zwolnienie od podatku VAT w odniesieniu do towarów przy których zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a towary te były używane przez spółkę ponad pół roku ?.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 , art. 217 oraz art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa tekst jednolity / Dz.U Nr. 8 poz. 60 z 2005 r. / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 9 czerwca 2005 r. / wpływ dnia 10.06.2005 r. / o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania zwolnienie od podatku VAT w odniesieniu do towarów przy których zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , a towary te były używane przez spółkę ponad pół roku

Uznaje stanowisko Spółki za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe , kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym . Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie .

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Pismem z dnia 9 czerwca 2005 r. Spółka z o.o w Nysie zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji w sprawie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży towarów przy których zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , a towary te były używane przez spółkę ponad pół roku .
W marcu 2004 r. zawarto umowę zakupu przedsiębiorstwa od syndyka masy upadłości.
W skład zakupionego przedsiębiorstwa wchodziły prawo wieczystego użytkowania gruntów , budynki , budowle , maszyny , urządzenia , wyposażenie , materiały i inne przedmioty oraz prawa . Transakcja zakupu przedsiębiorstwa nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 3 ust. 1 obowiązującej w tym czasie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym / Dz.U Nr. 11 poz. 50 z 1993 r. ze zm./

W miesiącu kwietniu 2005 r. sprzedano mieszalnik garbarski oraz wózek widłowy , które wchodziły w skład całego zakupionego przedsiębiorstwa . Sprzedaż tych urządzeń udokumentowano fakturami VAT stosując zwolnienie od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 54 poz. 535 z 2004 r. ze zm. /

Stanowisko podatnika .

Zdaniem Spółki sprzedane urządzenie należy uznać za towary używane zgodnie z art. 43ust. 2 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. , a ponieważ przy ich zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego to zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 2 sprzedaż tych towarów należy uznać za zwolnioną z podatku VAT .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia co następuje.

W opinii tut. organu podatkowego zakres i zasady zwolnienia od podatku dostawy towarów używanych,określono w art.43 ust.1 pkt.2 i art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 54 poz.535 ze zm./ i zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych , z zastrzeżeniem pkt. 10 pod warunkiem , że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części , będących przedmiotem umowy najmu , dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze .

    Zgodnie z art.43 ust. 2 cyt. wyżej ustawy przez towary używane rozumie się : 1/ budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku , w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat ;2/ pozostałe towary , z wyjątkiem gruntów , których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku .

Jak wynika z zapisu zawartego w art. 43 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. zwolnienie ma zastosowanie jedynie do sytuacji gdy dostawy dokonuje podatnik , który je użytkował , przy czym okres używania towaru przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku .

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika , iż zakupiony towar stanowiący przedmiot sprzedaży spełnia przesłanki zakwalifikowania go jako towaru używanego wymienionego w art. 43 ust. 1 pkt. 2 i ust. 2 ustawy o VAT ponieważ podatnikowi z tytułu zakupu towaru nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Wobec powyższego dostawa mieszalnika garbarskiego oraz wózka widłowego zwolniona jest od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43.ust. 1 pkt. 2 jako dostawa towaru używanego.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje , że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług . Zmiana przepisów w zakresie podatku od towarów i usług może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika .

Zgodnie z art. 14 b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja , o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5 .

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia .

Zażalenie podlega opłacie skarbowej zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej / tekst jednolity z 2004 r. Dz.U Nr. 253 poz. 2532 / .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj