Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PDD/423-10/05
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDD/423-10/05
Data
2005.07.21



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przychody


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
przychód
udział
udział w spółce jawnej


Pytanie podatnika
Czy posiadając 50% udziałów w spółce jawnej winna wykazywać przychody i koszty uzyskania przychodów z udziału w spółce jawnej w deklaracjach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2.


Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 11.05.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej obowiązku wykazywania przychodów i kosztów uzyskania przychodów z udziału w spółce jawnej w deklaracjach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2

- uznaje za prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione w powyższym wniosku.

Uzasadnienie

W dniu 11.05.2005r. wpłynął do tutejszego Organu podatkowego wniosek Spółki w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zmianami).

Spółka pyta czy posiadając 50% udziałów w spółce jawnej winna wykazywać przychody i koszty uzyskania przychodów z udziału w spółce jawnej w deklaracjach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2.

Zdaniem Spółki "…" w deklaracjach miesięcznych CIT-2 przychody i koszty uzyskania przychodów łączy się z przychodami i kosztami ich uzyskania spółki jawnej proporcjonalnie do posiadanego udziału zgodnie z art. 5, ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do przedstawionego przez Spółkę stanowiska tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 7, ust. 1 i 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (ust. 2).

Art. 5, ust. 1 w/w ustawy stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1, ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.

Z kolei art. 5, ust. 2 w/w ustawy stanowi, że zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Zgodnie z wymienionymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy więc łączyć zarówno przychody jak i koszty uzyskania przychodów z udziałów w spółce niebędącej osobą prawną (np. spółce jawnej) z przychodami i kosztami uzyskania przychodów każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału oraz wykazywać je w deklaracjach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, w tym w deklaracjach CIT-2 na zaliczki miesięczne.

W związku z powyższym skoro Spółka posiada 50% udziałów w spółce jawnej, jak wynika z treści wniosku, powinna wykazywać w deklaracjach CIT-2 łącznie z własnymi przychodami i kosztami 50% przychodów i kosztów ich uzyskania dotyczących spółki jawnej.

W świetle wyżej wymienionych przepisów prawa, stanowisko Spółki, stwierdzające, że przychody i koszty uzyskania przychodów z udziałów w spółce jawnej łączy się z przychodami i kosztami uzyskania przychodów proporcjonalnie do posiadanych udziałów i wykazuje w deklaracjach podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2 - należy uznać za prawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie jej sporządzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, jest wiążąca - do czasu jej zmiany lub uchylenia - dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki.

W pozostałym zakresie (odnośnie możliwości rozliczania strat spółki jawnej) odpowiedź została udzielona odrębnym postanowieniem.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu.

Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj