Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
PV/443-I-32/05
z 22 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-I-32/05
Data
2005.07.22



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
przerób uszlachetniający
termin zwrotu
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność polegającą na świadzceniu usług z powierzonego materiału dla kontrahentów z krajów Unii Europejskiej, w zakresie tzw. przerobu uszlachetniającego. Strona zwraca się z zapytaniem dotyczącym kwestii zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy w przyśpieszonym terminie. Zdaniem podatnika, w opisanej sprawie, w oparciu o przepisy art. 87 ust. 4,5 i 6 ustawy o podatku VAT ma prawo do uzyskania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy w terminie 25 dni.


Zgodnie z art.27 ust.2 pkt 3 lit.d ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.), w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art.28.

W myśl art.28 ust.7 w/w ustawy w przypadku usług, o których mowa w art.27 ust.2 pkt 3 lit.c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydałonabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium panstwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Art. 87 ust. 4 pkt 2 w/w ustawy - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.05.2005r. reguluje terminy dokonania zwrotu różnicy podatku w odniesieniu do czynności, o których mowa w art.86 ust.8 pkt 1. Według brzmienia tego przepisu na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty: jest uzasadnione kwotą podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust. 8 pkt 1.

W artykule 86 ust.8 pkt 1 mowa jest o prawie podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do dostawy towarów lub świadczenia usług dokonywanych przez podatnika poza terytorium kraju , jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty , z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami (...).Wniosek w trybie art. 87 ust. 5 w/w ustawy składa się w sytuacji gdy podatnik dokonuje dostawytowarów i świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonuje sprzedaży opodatkowanej. Zgodnie bowiem z art. 87 ust. 5 ustawy, na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.8 pkt 1 , w terminie określonym w ust.4 ustawy.

Jak wynika z przytoczonych powyżej przepisów, w przedmiotowej sprawie zwrot różnicy podatku na rachunek bankowy podatniczki, może nastąpić wyłącznie w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia i nie ulega on skróceniu.

Zatem Naczelnik tut. organu podatkowego nie podziela poglądu wyrażonego przez podatnika we wniosku, według stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia przez Stronę wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Jednocześnie nadmienia się, że ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 (Dz.U z 2005r. Nr 14 , poz.113) wprowadzono zmiany do ustawy z dnia 11 marca 2004r.Stosownie do znowelizowanego art.87 ust.3 ustawy (data wejścia w życie - 1 czerwca 2005r.), różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego (...) powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art.41 ust.1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art.86 ust.8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.W myśl ust.4 cyt. przepisu, na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty:1)jest uzasadnione sezonowością produkcji lub sezonowością wykonywanych usług (...)2)( punkt 2 uchyla się )

Na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.8 pkt.1, w terminie określonym w ust.4(art.87 ust.5 ustawy).

W ust.6 ustawodawca wskazuje, że na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku (...), w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty, o ktorej mowa w ust.3 - w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej , wynikają z:1)faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone (...),2)dokumentów celnych oraz decyzji , o ktorych mowa w art.33 ust.2 i 3 oraz art.34 , i zostały przez podatnika zapłacone,3)wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej przepisy, podatnikka ma prawo do skrócenia terminu rożnicy podatku do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 25 dni, w przypadku gdy oprócz dostawy niepodlegającej opodatkowaniu w kraju, dokonuje również sprzedaży opodatkowanej, a kwota podatku naliczonego wykazana w deklaracji wynika z dokumentów, za które dokonano zapłaty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj