Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/82/05/JB
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/82/05/JB
Data
2005.07.04



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odszkodowania
osoby trzecie
rezerwy
roszczenie regresowe
świadczenia ubezpieczeniowe
ubezpieczenia
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy zmiana sposobu prezentacji oszacowanej wartości przyszłych regresów w pasywach bilansu ze znakiem minus, a nie jak dotychczas w kwocie rezerw techniczno -ubezpieczeniowych, wprowadzona rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2004 r. zmieniła charakter podatkowy tej pozycji w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ?


Spółka pismem z dnia 4.04.2005 r. zwróciła się o potwierdzenie zaprezentowanego stanowiska, zgodnie z którym zmiana z dniem 1.01.2005 r. prezentacji oszacowanej wartości przyszłych regresów nie zmieniła podatkowego charakteru tej pozycji w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Jak wynika ze stanu faktycznego od 01.01.2004 r. tj. z dniem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 grudnia 2003 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeń (Dz. U. Nr 218, poz. 2144 ze zm.) oszacowaną wartość przyszłych regresów, zgodnie z § 35 ww. rozporządzenia Spółka traktuje jako element rezerw na niewypłacone odszkodowania i świadczenia, pomniejszając o tę kwotę koszty uzyskania przychodu. Od 1.01.2005 r. z chwilą wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości ubezpieczycieli (Dz. U. 282, poz. 2806), zgodnie z ust. 9 § 35 tego rozporządzenia oszacowaną wartość regresów i odzysków prezentuje się w pasywach bilansu ze znakiem minus, a nie jak dotychczas w kwocie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Zdaniem Spółki do chwili wejścia w życie ww. rozporządzenia oszacowana wartość regresów zmniejszała rezerwę tworzoną na niewypłacone odszkodowania i świadczenia zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów, a więc zmiana od 1.01.2005 r. jedynie jej prezentacji nie wpływa na charakter podatkowy tej wielkości.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 12 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne oraz różnice kursowe, natomiast w myśl art. 12 ust. 3 ustawy przychodami z działalności gospodarczej są również należne przychody.Ponadto zgodnie z § 35 ust. 6 ww. rozporządzenia regresy stanowią przychód w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. z chwilą ich otrzymania.Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Stosownie do art. 15 ust. 1b pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. u ubezpieczycieli kosztami uzyskania przychodów za rok podatkowy są koszty ustalone zgodnie z ust. 1, a także rezerwy techniczno - ubezpieczeniowe utworzone zgodnie z odrębnymi przepisami - do wysokości stanowiącej przyrost tych rezerw na koniec roku podatkowego w stosunku do ich stanu na początek roku; przy ustalaniu zaliczek, o których mowa w art. 25 ust. 1 kosztem uzyskania jest przyrost stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na koniec miesiąca, za który składana jest deklaracja podatkowa, w stosunku do stanu tych rezerw na początek roku podatkowego.
Ponadto, zgodnie z art. 15 ust. 4 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Stosownie do § 35 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 2003 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeń (Dz. U. Nr 218, poz. 2144) zakład ubezpieczeń szacuje wartość przewidywanych przyszłych zwrotów kosztów na skutek przejęcia roszczeń wobec osób trzecich (regresy) oraz praw własności do ubezpieczonego majątku (odzyski), ustalając ostateczną wartość przyszłych wypłat odszkodowań i świadczeń. Ma to miejsce przy tworzeniu rezerwy na niewypłacone odszkodowania i świadczenia, która zaliczana jest do rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.
Zatem w stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę również po 1.01.2005 r. w przypadku, gdy oszacowana wartość regresów zmniejsza rezerwę na niewypłacone świadczenia i odszkodowania zaliczaną do rezerw techniczno-ubezpieczeniowych to stosownie do art. 15 ust. 1b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj