Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP 443/20/2/05/ZM
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/20/2/05/ZM
Data
2005.04.19



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
czasopisma specjalistyczne
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy czasopisma specjalistyczne można opodatkować stawka 0% VAT ?.


Postanowienie


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 lutego 2005 uzupełnionego 29 marca 2005 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe


Uzasadnienie


Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka wraz ze Związkiem Pracodawców Porozumienie Producentów Węgla Brunatnego jest współwydawcą czasopisma "Węgiel Brunatny". Czasopismo dotyczy problemów wydobycia węgla brunatnego i jego obróbki, geologii.
Czasopismo ukazuje się cztery razy w roku w nakładzie nie przekraczającym 5000 egzemplarzy. Kwartalnik jest odpłatnie kolportowany (przy czym jest refundowany w wartości 30 % przez PPWB) dla odbiorców indywidualnych, oraz około 40 % nakładów jest pokrywane z funduszy PPWB. Czasopismo to spełnia warunki przewidziane przepisem art. 146 ust. 4 ustawy VAT.
Zdaniem Spółki Minister Finansów nie posiada uprawnień do sporządzania wykazu czasopism specjalistycznych a obowiązek właściwego stosowania stawki od sprzedaży czasopism specjalistycznych w kraju w wysokości 0% spoczywa na podatniku. Spółka stwierdza, że ma prawo do stosowania stawki podatku na to czasopismo w wysokości 0%.
Stanowisko przedstawione przez Spółkę jest prawidłowe.Na wstępie należy odnieść się do przywołanej przez Spółkę sentencji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20.06.2002. Wyrok ten wydany był w stanie prawnym, który został zmieniony jeszcze pod rządami ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, między innymi ustawą z dnia 20 września 2002 o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 153 poz. 1272). W stanie prawnym obowiązującym od dnia 01.05.2005 przepisy te utraciły swoją moc.Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt.Sa ustawy z dnia 11.03.2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia: książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, czasopism specjalistycznych.
Stosownie do art. 146 ust. 4 cyt. ustawy przez czasopisma specjalistyczne, należy rozumieć wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13, PCN 4902 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy, z wyjątkiem:
1. periodyków o treści ogólnej, stanowiących podstawowe źródło informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych, przeznaczonych dla szerokiego kręgu czytelników;
2. publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby oraz publikacji propagujących ustroje totalitarne;
3. wydawnictw, w których co najmniej 33% powierzchni jest przeznaczona nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, w szczególności czasopism informacyjno-reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych;
4. wydawnictw, które zawierają głównie kompletną powieść, opowiadanie lub inne dzieło w formie tekstu ilustrowanego lub nie, albo w formie rysunków opatrzonych opisem lub nie;
5. publikacji, w których więcej niż 20% powierzchni jest przeznaczone na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe;
6. publikacji zawierających informacje popularne, w szczególności porady, informacje o znanych i sławnych postaciach z życia publicznego;
7. czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku czasopismo spełnia wymogi zawarte w art. 146 ust. 4 ustawy a więc można uznać je za czasopismo specjalistyczne w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Konsekwencją powyższego jest opodatkowanie czasopisma specjalistycznego w okresie do dnia 31 grudnia 2007 stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczącą.
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj