Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-16/10569/101840/75/124/CzW
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-16/10569/101840/75/124/CzW
Data
2005.04.25



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne


Słowa kluczowe
lombardy
zastaw rzeczy


Pytanie podatnika
Co stanowi podstawę opodatkowania przy sprzedazy rzeczy oddanych pod zastaw udzielonej pożyczki w sytuacji gdy podatnik prowadząc lombard stosuje procedurę o której mowa w art. 120 ustawy o podatku VAT ?.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z 2005 r. Dz. U. Nr 8. poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 22.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika nie jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Stan faktyczny:
Podatnik prowadzi działalność w zakresie lombardu, udzielając pożyczek pieniężnych pod zastaw.
Podatnik przedstawił sposób opodatkowania dostawy rzeczy przewłaszczonych przez lombard, gdzie:
W sytuacji gdy. pożyczkobiorca nie odbierze zastawionej rzeczy (są to towary używane w rozumieniu w rozumieniu art. 120 ust. 4 ustawy) towar przechodzi na własność podatnika w dniu zakończenia umowy lombardowej.
W rozliczeniu deklaracji podatkowej VAT-7 za okres, w którym nastąpiło przejęcie towaru Podatnik opodatkowuje należną prowizje wg stawki 22% traktując powyższe jako wynagrodzenie za usługę finansową.
Towar przejęty na własność lombardu wykazywany jest w rejestrze zakupów w kwocie stanowiącej sumę udzielonej pożyczki i umówionej od niej kwoty prowizji.
Następnie ustalana jest marża ze sprzedaży towaru jako różnica pomiędzy kwota udzielonej pożyczki wraz z prowizją a kwotą, za którą został sprzedany towar".
Stanowisko Podatnika: zdaniem Podatnika zaprezentowany sposób opodatkowania dostawy rzeczy przewłaszczonych przez lombard jest zgodny z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (....).
Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy 7 dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz.535. ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 1 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Działalność gospodarcza lombardu polega na udzielaniu pożyczek pieniężnych pod zastaw.
W świetle orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 stycznia 2001 r. (K 5/2000) -..cechą charakteryzującą umowę lombardową w obrocie prawnym jest przeniesienie własności określonej ilości pieniędzy w zamian za przeniesienie własności rzeczy ruchomych, z których pożyczkodawca- w razie niespłacenia długu- może się zaspokoić w sposób dowolny, także przez sprzedaż. Istotną część działalności gospodarczej prowadzonej przez lombardy stanowi więc sprzedaż rzeczy ruchomych, przekazanych jako zabezpieczenie pożyczki".
Obowiązek naliczenia podatkti od towarów i usług, ze względu na specyfikę działalności lombardu, powstaje odpowiednio od rodzaju dokonanej transakcji:
wykonanej usługi finansowej (sklasyfikowanej wg PKWiU 65.22 - ..usługa udzielania pożyczek poza systemem bankowym") - w sytuacji gdy pożyczkobiorca zwrócił pożyczone pieniądze wraz z prowizją i odebrał zastaw. Podstawą opodatkowania jest uzyskana prowizja, a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi czyli otrzymania należnych odsetek lub upływu terminu ich zapłaty (art. 19 ust. 1 ustawy) ewentualniesprzedaży przewłaszczonego towaru - w sytuacji gdy. pożyczkobiorca nie odbierze zastawionego towaru. W tym przypadku podstawą opodatkowania jest cena sprzedaż) towaru (jako działalność handlowa), a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru (art. 19 ust. 1 ustawy),Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że przy sprzedaży rzeczy oddanych pod zastaw" udzielonej pożyczki Podatnik stosuje szczególną procedurę opodatkowania ..marży", którą w myśl art. 120 ust. 4 ustawy jest różnica między całkowita kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Cena nabycia obejmuje kwotę faktycznie wydatkowaną przez lombard, którą w przedmiotowej sprawie jest wartość udzielonej pożyczki, bez umówionych odsetek.
Należy więc stwierdzić, że w sytuacji gdy pożyczka wraz z odsetkami nie zostanie spłacona a zastawiony towar przechodzi na własność podatnika prowadzącego lombard. uzgodniona w umowie kwota odsetek nie stanowi obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podstawę opodatkowania należy ustalić jako różnicę między ceną sprzedaży a pożyczonym przez lombard kapitałem.
Zatem przedstawiony przez Podatnika sposób dokumentowania dostawy towaru. któych przeszedł na własność lombardu, gdzie: podatnik opodatkowuje należną prowizję a następnie ustala marżę jako różnicę między kwotą udzielonej pożyczki wraz z prowizją a kwotą uzyskaną z tytułu sprzedaży towaru - nie jest prawidłowy.
Reasumując, w sytuacji Podatnika podstawą opodatkowania przy sprzedaż rzeczy przewłaszczonych przez lombard jest ..marża" ustalona jako różnica pomiędzy całkowita kwotą którą płaci nabywca towaru a kwota nabycia, która stanowi wartość udzielonej pożyczki.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika; osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj