Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-725/04/CIP/01
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-725/04/CIP/01
Data
2004.07.16



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
usługi spedycji
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem jakie w przedmiotowym stanie faktycznym jest miejsce świadczenia dla usług spedycji.
Zdaniem Podatnika w przedstawionej sytuacji znajduje zastosowanie art. 28 ust. 5 pkt 2b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)- zwanej dalej ustawą, zgodnie z którym dla wykonywanych przez pośredników usług innych niż wymienione w art. 27 ust. 3, art. 28 ust. 5 pkt 1 i 2a miejscem świadczenia jest miejsce ich wykonania a więc w przypadku przedstawionych usług spedycji nie jest to terytorium kraju. Tym samym usługi te nie podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy.


Stan faktyczny:

Podatnik świadczy usługi spedycji towarów w handlu , który całkowicie odbywa się poza Polską. Zleceniodawcami usług są kontrahenci mający siedzibę w krajach Wspólnoty Europejskiej lub mający siedzibę poza krajami Wspólnoty Europejskiej. Od tych zleceniodawców Podatnik otrzymuje zlecenia dostawy ładunku:

  1. z krajów wspólnoty Europejskiej (dalej zwaną UE) do innych krajów UE;
  2. z krajów nie będących członkami UE (dalej zwanych krajami trzecimi) do krajów będących członkami UE lub odwrotnie;
  3. z krajów trzecich do krajów trzecich.

Podatnik w wykonaniu tych zleceń , zleca podwykonawcom wykonanie czynności transportowych, przeładunkowych, składowych, ubezpieczeniowych etc. a następnie odsprzedaje je swojemu zleceniodawcy. Podatnik działa w imieniu własnym na rzecz osób trzecich.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług wprowadza szereg szczegółowych regulacji w zakresie rozliczania podatku VAT przy wykonywaniu usług związanych z transportem. Z uwagi na specyficzny charakter niektórych czynności ustawodawca przewidział dla nich odmienne zasady określania miejsca świadczenia usług , tym samym opodatkowania.

Zgodnie z art. 794 § 2 Kodeksu Cywilnego Spedytor może występować w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , iż Podatnik w celu wykonania usługi spedycyjnej zakupuje a następnie odsprzedaje usługi transportowe, przeładunkowe, składowe, ubezpieczeniowe itp. działając we własnym imieniu , lecz na rachunek osoby trzeciej. Zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w art. 6 ust 4 Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17.05.1977r w sprawie harmonizacji państw członkowskich, dotyczących podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG) „uczestnictwo w świadczeniu usług podatnika działającego we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej , uważane jest za otrzymanie i dostarczenie tych usług przez niego samego”- zakupione przez Podatnika usługi należy uznać jako usługi dostarczone przez niego samego. To oznacza , że w sprawie nie znajduje zastosowania przepis art. 28 ust. 5 pkt 2 ustawy , który dotyczy usług wykonywanych przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich. W związku z powyższym w przedstawionym stanie faktycznym znajdują zastosowanie następujące przepisy:

Ad. 1) usługa spedycji transportu towarów z krajów UE do innych krajów UE.

Zgodnie z art. 28 ust 5 pkt 1 ustawy w przypadku usług pośrednictwa i spedycji związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce , gdzie transport towarów się rozpoczyna. W art. 28 ust 1 ustawy ustawodawca zawarł definicję „wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów” w myśl której z usługą taką mamy do czynienia w przypadku transportu towarów , którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich.

A zatem przypadku usługi spedycji transportu towarów pomiędzy krajami UE miejscem świadczenia takiej usługi będzie miejsce gdzie transport towarów się rozpoczyna z zastrzeżeniem art. 28 ust 6 ustawy „w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer , pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust 5 ma miejsce świadczona usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy numer.

Wobec powyższego usługa ta , wykonywana dla zleceniodawców zagranicznych nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Ad. 2) i ad 3) usługa spedycji transportu towarów:

  • z krajów trzecich do krajów będących członkami UE lub odwrotnie.,
  • z krajów trzecich do krajów trzecich

  • z pominięciem terytorium kraju.

W tym przypadku miejscem świadczenia usług zgodnie z art. 27 ust 2 pkt 2 ustawy - będzie miejsce, gdzie odbywa się transport , z uwzględnieniem pokonanych odległości.

Natomiast dla pomocniczych usług transportowych takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności - zgodnie z art. 27 ust 2 pkt 3b ustawy - miejscem ich świadczenia będzie miejsce , gdzie usługi są faktycznie świadczone z zastrzeżeniem art. 28 ustawy.

Z uwagi na treść art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług tylko na terytorium kraju, wszystkie usługi których miejscem świadczenia nie będzie terytorium RP nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednakże przepis art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy przewiduje , że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą świadczenia przez niego usług poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone , gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty , z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj