Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP 443/26/05/ZM
z 29 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/26/05/ZM
Data
2005.03.29



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dotacja podmiotowa
odliczenie podatku od towarów i usług
orkiestra
proporcja
struktura sprzedaży


Pytanie podatnika
Czy podmiot otrzymujący dotację podmiotową i prowadzący wyłącznie sprzedaż opodatkowaną jest obowiązany do stosowania rozliczeń podatku naliczonego proporcją, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8 marca 2005 r. (data wpływu 11 marca 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Orkiestra (...) jest instytucją kultury, której przedmiotem działalności jest upowszechnianie kultury muzycznej, poprzez organizowanie koncertów. Sprzedaż biletów wstępu na koncerty opodatkowana jest stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.
Na pokrycie kosztów działalności Orkiestra (...) otrzymuje dotacje podmiotowe z budżetu Miasta X . Orkiestra nie świadczy usług, jak też dostawy towarów zwolnionych od podatku. Wszystkie zakupy towarów i usług związane są z organizacją koncertów. Zdaniem Orkiestry ma ona prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w 100%, bez uwzględnienia postanowień art. 90 i 91 ustawy.

Stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Przepisem art. 90 ust. 1 ww. ustawy uregulowany został tryb odliczenia podatku naliczonego w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. W świetle tego przepisu podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w powołanym wyżej art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - art. 90 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z art. 90 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, w ramach obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1 powyższej ustawy. Chodzi w tym przypadku o subwencje (dotacje), które przekazywane są podatnikowi ogólnie na pokrycie kosztów jego działalności, a więc nie mające bezpośredniego związku z konkretnymi dostawami lub świadczeniami.
Z powyższych przepisów wynika, iż określenie części podlegającej proporcjonalnemu odliczeniu stosuje się wyłącznie do towarów i usług, które mają być wykorzystane przez podatnika do transakcji, od których można odliczyć podatek od towarów i usług i do transakcji, od których podatku od towarów i usług odliczyć nie można. Oznacza to, że powyższe zasady stosuje się wyłącznie do podatników dokonujących zarówno czynności opodatkowanych jak i zwolnionych z podatku.

Odnosząc się zatem do przedstawionego stanu faktycznego, skoro Orkiestra wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane, to otrzymane dotacje nie powodują proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego. Inaczej mówiąc, nabyte towary i usługi związane są z działalnością jedynie opodatkowaną i odliczenie podatku naliczonego przy ich nabyciu przysługuje na ogólnych zasadach.

Interpretacja:

    - dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczącą,
    - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj