Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-364/04/CIP/01
z 2 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-364/04/CIP/01
Data
2004.06.02



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
wartość
wartość sprzedaży
zakład pracy chronionej
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniami:
–czy oświadczenie o wyborze zwolnienia od podatku złożone w stycznia 2004r. pozostaje prawomocne po 1 maja 2004r.?
–czy od 1 maja 2004r. staje się podatnikiem podatku od towarów i usług?
–czy należy złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie?
–czy od maja 2004r. musi wystawiać faktury VAT i sporządzać deklaracje VAT-7?
Zdaniem podatnika od 1 maja 2004r. firma stała się podatnikiem podatku od towarów i usług, musi prowadzić sprzedaż na podstawie faktur VAT i sporządzać deklaracje podatkowe oraz złożyć oświadczenie VAT-R.


Stan faktyczny

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie zakładu pracy chronionej od 3 lipca 2000r. Od dnia 1 lutego 2004r. podatnik korzystał ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm./ podatnicy będący zakładami pracy chronionej w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych mogą wybrać zwolnienie od podatku, bez względu na wartość sprzedaży towarów, pod warunkiem złożenia przez podatnika pisemnego oświadczenia we właściwym urzędzie skarbowym.

Zważyć należy, iż w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/, zwanej dalej ustawą o VAT, brak jest analogicznych regulacji stanowiących szczególne zasady zwolnienia od podatku dla zakładów pracy chronionej. Zatem w stosunku do tych podmiotów zastosowanie mają zasady ogólne określone w art. 113 ustawy o VAT.

Stosownie do art. 113 ust. 1 zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zgodnie przy tym z ust. 5 tego artykułu zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia przez podatnika wartości sprzedaży określonej w ust. 1.

Mając na uwadze powyższe przepisy stwierdzić należy, że podatnik - w tym również podatnik będący zakładem pracy chronionej - kontynuujący w 2004r. wykonywanie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług może korzystać po 30 kwietnia 2004r. ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT pod warunkiem nieprzekroczenia w 2003r. oraz w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2004r. limitu wartości sprzedaży określonego w tym przepisie. Zgodnie przy tym z art. 168 ust. 3 ustawy o VAT do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113, za rok 2003 oraz za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 175 .

Jeżeli jednak wartość sprzedaży u podatnika przekroczyła limity, o których mowa powyżej, to od 1 maja 2004r. staje się on czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z utratą prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT, z mocy art. 96 ust. 5 ustawy o VAT podatnik zobowiązany jest do aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego przed dniem utraty zwolnienia, tj. przed datą 1 maja 2004r.

Ponadto wskazać należy, iż podatnik podatku VAT obowiązany jest wystawiać faktury VAT /art. 106 ustawy o VAT/ oraz składać deklaracje podatkowe /art. 99 ustawy o VAT/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj