Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1689/04/CIP
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1689/04/CIP
Data
2004.10.07



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
podatek od towarów i usług
sprzedaż
wspólność majątkowa
zbycie praw majątkowych
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatniczka zwraca się z pytaniem w opisanych okolicznościach sprzedaż przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zdaniem podatnika nie należy naliczać podatku VAT przy przedmiotowej sprzedaży.


Stan faktyczny

Pytająca oraz jej mąż prowadzą odrębnie działalność gospodarczą i są z tego tytułu podatnikami podatku od towarów i usług. W 1992 roku podatniczka wraz z mężem rozpoczęli budowę lokalu użytkowego systemem gospodarczym. Przy budowie lokalu podatniczce nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego. W 1994 roku podatnicy otrzymali przydział lokalu na zasadach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego.

Podatniczka prowadziła w przedmiotowym lokalu działalność gospodarczą w okresie między 1996 a 2001 rokiem. Do 30 września 2004r. lokal jest przedmiotem najmu. Z tego tytułu podatniczka nalicza podatek VAT.

Przedmiotowy lokal użytkowy nigdy nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatniczki i nie był przez nią amortyzowany.

Po 1 października 2004r. tj. po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej i wyrejestrowaniu jako podatnik VAT podatniczka zamierza sprzedać lokal.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z poz. zm.)zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towarów zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego realizowany przez podatników podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Należy jednak zauważyć, że aby dostawa podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust. 2 w/w ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności podlegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, iż dostawa towaru podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji gdy sprzedaży można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy, co czyni sprzedawcę w tym zakresie podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT.

Z przedstawionego przez zapytującego stanu faktycznego i załączonych dokumentów wynika, że wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą oraz podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnik wskazuje, że przedmiotowe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego zostało nabyte do wspólnego majątku małżonków, niezwiązanego z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a z okoliczności sprawy wynika, że dostawa towaru zostanie zrealizowana w warunkach niewskazujących na zamiar częstotliwego jej wykonywania.

Wobec powyższego wyjaśnia, że w przedmiotowej sprawie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jednorazowa dostawa nieruchomości, niemająca charakteru częstotliwego jej dokonywania przez osoby fizyczne (małżonków), gdyż w tym zakresie nie stają się oni podatnikami podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj