Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-43/05/KH/16809
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-43/05/KH/16809
Data
2005.03.16



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
dokumenty celne
import usług
podstawa opodatkowania
przewóz towarów
stawki podatku
transport lądowy
transport morski
wartość celna


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki podatku od towarów i usług winien być opodatkowany import usługi transportu towarów odbywający sie na trasie Chiny-Polska?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na wniosek Strony nr KF/34/2005 z dnia 24.01.2005 r. (doręczony w dniu 25.01.2005 r.), uzupełniony następnie w dniu 14.02.2005 r. z zakresu podatku od towarów i usług

nie potwierdza stanowiska przedstawionego w zapytaniu i przedstawia własne stanowisko w opisanej sprawie

UZASADNIENIE

Spółka skorzystała z usługi transportu towarów, który odbywa się na trasie Chiny-Polska (port) transportem morskim oraz transportem samochodowym na trasie port morski - miejsce przeznaczenia w kraju. Usługę wykonał kontrahent duński. Podatnik stwierdził, że usługa powyższa nie stanowi składnika ceny importowanych towarów, stanowi bowiem przedmiot odrębnej transakcji. Jednakże w dokumencie celnym istnieje zapis, że „odcinek transportu z Chin do granicy Polski stanowi wartość celną towaru, która to wartość powiększona o transport krajowy stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług”. Kontrahent duński obciążył Spółkę za wykonaną usługę, zaznaczając w wystawionej fakturze, że rozliczenie podatku od towarów i usług spoczywa na nabywcy usługi.
Podatnik uważa, że usługa powyższa odbywająca się na odcinku krajowym podlega opodatkowaniu wg stawki podatku w wysokości 22% w Polsce. Podatnik winien rozliczyć tą usługę wg stawki krajowej.

Odpowiadając na powyższe zapytanie, zważa się, co następuje:
Usługa odbywa się na trasie kraj trzeci - Polska, stanowi zatem usługę transportu międzynarodowego w oparciu o regulację art. 83 ust. 3 pkt l lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54., poz. 535 ze zm.). W myśl tego przepisu, przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju.Usługa odbywa się przy użyciu dwóch rodzajów transportu: morskiego na trasie: kraj trzeci - Polska (port morski) i drogowego - port morski w Polsce - miejsce przeznaczenia - w Polsce. W tym przypadku obydwa rodzaje usług transportu stanowią usługę transportu międzynarodowego. Usługa ta podlega opodatkowaniu wg stawki 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 powołanej ustawy.
Fakt, że usługa jest w tym przypadku przedmiotem importu pozostaje bez znaczenia dla sposobu i stawki opodatkowania. Powołany przepis nie ogranicza obniżonej do 0% stawki do przypadku, gdy usługa jest np. świadczona przez polskiego podatnika. Jednakże z informacji podanej tytułem uzupełnienia wynika, że usługa transportowa wchodzi w skład wartości celnej zaimportowanego towaru. Taki stan faktyczny oznacza, że usługa transportowa nie podlega w ogóle odrębnemu rozliczeniu, gdyż weszła w skład wartości celnej zaimportowanych towarów. Unormowanie powyższe wynika z dyspozycji art. 29 ust. 17 ustawy. W myśl tego przepisu podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić z wyjątkiem, gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku, gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę. Ponieważ, jak wynika z treści pisma usługa transportowa wchodzi w skład wartości celnej zaimportowanego towaru, nie występuje podstawa do dodatkowego rozliczania powyższej usługi. Jeżeli Spółka dokonała takiego rozliczenia, ma prawo do złożenia korekty deklaracji VAT-7, w zakresie powyższej nieprawidłowości.

W świetle powyższych ustaleń, Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika, orzekając jak w sentencji postanowienia.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4, w związku z art. 236 § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj