Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PP/443-12/2005
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-12/2005
Data
2005.04.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
podatnik
skutki podatkowe umowy
status
strony umowy


Pytanie podatnika
Jaki jest sposób i zakres zastosowania prawa podatkowego w sprawie statusu prawno podatkowego przedsiębiorców (osoby fizycznej oraz spółki cywilnej), którzy dla realizacji zamierzonego przedsięwzięcia tj. wystąpienia z ofertą do NFZ zawierają umowę konsorcjum ?.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawić art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 26.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w odniesieniu do statusu podatnika podatku od towarów i usług będącego stroną umowy konsorcjum stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wnioskiem złożonym w tut. Organie w dniu 26.01.2005r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w sprawie statusu prawnopodatkowego przedsiębiorców (osoby fizycznej oraz spółki cywilnej), którzy dla realizacji zamierzonego przedsięwzięcia tj. wystąpienia z ofertą do NFZ zawierają umowę konsorcjum.
Zdaniem Spółki w wyniku zawarcia umowy konsorcjum:
1. nie powstaje nowy podmiot prawnopodatkowy, jak również brak podstaw do ubiegania się przez konsorcjum o numer identyfikacji podatkowej NIP. W przypadku , gdy w ramach umowy konsorcjum Spółka uzgodni ze szpitalem, iż Szpital zobowiązuje się przyjąć pacjenta i zapewnić określone badania, które będzie rozliczał bezpośrednio z NFZ w ramach własnego kontraktu, a Spółkę obciąży kosztami dla potrzeb prowadzonego leczenia domowego.
2. konsorcjum staje się podmiotem praw i obowiązków. W przypadku, gdy w ramach umowy konsorcjum Szpital udostępnia gabinety lekarskie na potrzeby konsorcjum i w wyniku realizacji kontraktu dzielimy się wypracowanym zyskiem w sposób określony w umowie konsorcjum.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, w świetle obowiązujących przepisów tut. Organ zauważa:
Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej podlegają zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej "NIP", o ile odrębne ustawy nadają im statutu podatnika.
Stosownie do ust. 2 i 3 ww. przepisu obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków; podmioty te również otrzymują NIP.
Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają także podmioty będące, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia zdrowotne, zwane dalej "płatnikami składek ubezpieczeniowych"; podmioty te również otrzymują NIP.
Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w związku z art. 7 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) nie zawierają szczególnych regulacji dotyczących wzajemnych rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami, którzy zawarli umowę o wspólnym przedsięwzięciu i działają w ramach konsorcjum. W szczególności należy mieć na uwadze to, że przepisy ww. ustawy definiując pojęcie podatnika (art. 15) nie przewidują uznania za jednego podatnika większej liczby przedsiębiorców pozostających w bliskich związkacn np. o charakterze ekonomicznym. W tych okolicznościach nie powstaje obowiązek ewidencjonowania zgodnie z ww. art. 2 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
Przedsiębiorcy działający w ramach konsorcjum są odrębnymi podatnikami VAT, w tym także lider (główny wykonawca zlecenia) konsorcjum.
Uznać zatem należy, iż przedsiębiorcy działający w ramach konsorcjum bez względu na zapisy umowy konsorcjum powinni do wzajemnych rozliczeń stosować ogólne reguły wynikające z ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów wykonawczych do tej ustawy, w tym także w zakresie wystawiania faktur VAT dokumentujących wykonywanie przez nich czynności.
Niezależnie jednak od ww. rozważań odnośnie statusu konsorcjum jako podatnika podatku od towarów i usług obowiązek identyfikacyjny występuje zgodnie z art. 2 ust. 3 ww. ustawy NIP w odniesieniu do podatników będących, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia zdrowotne, zwane dalej "płatnikami składek ubezpieczeniowych".
Przyznanie takiego statusu winno zostać jednak potwierdzone rejestracją we właściwym organie konta konsorcjum jako płatnika składekBiorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne, należy stwierdzić iż stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie, uzależniające powstanie obowiązku identyfikacji prawnopodatkowej w zakresie podatku od towarów i usług od uregulowań treści umowy konsorcjum jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Organu w terminie 7 dnia od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj