Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
I US IPD2/4430/47/2005/140522
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US IPD2/4430/47/2005/140522
Data
2005.08.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dostawa towarów
moment powstania obowiązku podatkowego
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usługi transportowej w sytuacji gdy Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dostawy węgla a dostawy dokonuje na dwa sposoby: faktura zawiera jedną pozycję dotyczącą dostawy węgla i usługi transportowej, wystawia dwie faktury na dostawę węgla i na usługę transportu?


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dostawy węgla. Dostawy dokonuje na dwa sposoby:1) całość świadczenia od nabywcy obejmuje koszt transportu wykonanego do miejsca wskazanego przez nabywcę; faktura zawiera jedną pozycję dotyczącą dostawy węgla i usługi transportowej. Na życzenie odbiorcy faktura zawiera uwagę, w której wskazano cenę transportu,2) dokonuje dostawy węgla i świadczy usługę transportu. Wystawia dwie faktury:- na dostawę węgla,- usługę transportu.

Podatnik stoi na stanowisku:ad. 1. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia dostarczenia węgla na bocznicę kolejową wskazaną w zleceniu.; ad. 2. obowiązek podatkowy powstaje w dniu wyjazdu węgla z kopalni, zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o VAT, natomiast dla usługi transportowej w dniu otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi, czyli dowiezienia węgla na miejsce wskazane w zamówieniu (art. 18 ust. 13)

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Ustęp 2 tego artykułu stanowi, iż w przypadku gdy podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób. W myśl art. 19 ust. 4, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zaś w przypadku otrzymania części należności, przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zatem w przypadku gdy podstawą opodatkowania jest wartość towaru (węgla) powiększona o wartość usługi transportowej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru nabywcy (bocznica wskazana w zleceniu) lub z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, od dnia wydania towaru albo w przypadku otrzymania części należności, przed wydaniem towaru z chwilą otrzymania należności w tej części.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2, lit. a i b ww. ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania min. usługi :#8722; transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,#8722; spedycyjnych i przeładunkowych.Natomiast, zgodnie z art. 19 ust. 15 ww. ustawy, w przypadkach określonych powyżej otrzymanie części zapłaty (ceny) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.Zatem w sytuacji kiedy usługa transportowa jest świadczona samodzielnie, bez łączenia z innymi czynnościami, odrębnie zamawiana, udokumentowana oddzielną fakturą, to moment powstania obowiązku podatkowego został związany z faktem otrzymania zapłaty, który, o ile wystąpi do 30 dnia od wykonania usługi wyznaczać będzie najwcześniejszy moment powstania tego obowiązku. W przepisie tym określony został również moment końcowy dla przypadków, w których zapłata nie pojawiła się do 30 dnia od dnia wykonania usługi; następuje on najpóźniej w 30 dniu od dnia wykonania usługi.

Z uwagi na powyższe, w przypadku, gdy podatnik wykona usługę transportową a zapłata za jej wykonanie nie nastąpi w terminie 30 dni od dnia jej wykonania, to pomimo wcześniejszego wystawienia faktury VAT obowiązek podatkowy powstanie 30 dnia od wykonania usługi. Natomiast moment powstania obowiązku podatkowego, dla dostawy węgla, został określony w pkt 1.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj