Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2503/04/CIP/09
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2503/04/CIP/09
Data
2004.12.29



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
energia
faktura VAT
fakturowanie
moment powstania obowiązku podatkowego
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy prawidłowe jest postępowanie polegające na faktycznym sporządzeniu faktur VAT w pierwszym dniu roboczym kolejnego miesiąca z datą wystawienia w ostatnim dniu poprzedniego miesiąca tj. z datą odczytu liczników.
Zdaniem Podatnika, prawidłowe jest faktyczne wystawianie faktury VAT w pierwszym dniu roboczym kolejnego miesiąca z podaniem na fakturze daty wystawienia w ostatnim dniu poprzedniego miesiąca tj. daty, w której dokonywany jest odczyt liczników.


Stan faktyczny:

Podatnik w zakresie sprzedawanej energii cieplnej wystawia faktury VAT na pierwszy dzień roboczy następnego miesiąca na podstawie odczytu liczników dokonywanego na zakończenie każdego miesiąca. Faktury zawierają informację jakiego zakresu dotyczą, a ponadto zgodnie z umową, termin płatności przypada na czternasty dzień miesiąca następującego po miesiącu w którym dostarczono energię cieplną.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W przepisie art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT oraz rozdziału 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), określono szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.

Zgodnie z § 14 ust. 2 pkt 3 w/w rozporządzenia, faktury wystawiane nabywcom, na których rzecz dokonywana jest sprzedać m.in. energii cieplnej, mogą nie zawierać danych określonych w § 12 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy.

Zgodnie z § 16 ust. 1 w/w rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i 18.

Przepis § 18 ust. 1 w/w rozporządzenia wskazuje, że w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Natomiast ust. 2 wskazanego wyżej przepisu określa, iż faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawiane wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3.

Przepis ust. 2 nie dotyczy wystawiania faktur w zakresie m.in. dostaw energii cieplnej, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.

Zatem data wystawienia faktury jako dokumentu stwierdzającego dokonanie czynności objętej podatkiem VAT, powinna odpowiadać dacie rzeczywistego sporządzenia faktury. Jak wynika z powyższych przepisów data końcowego okresu rozliczeniowego za wykonaną usługę nie musi odpowiadać dacie wystawienia faktury.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj