Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DE/402/1994/05/RMB
z 19 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DE/402/1994/05/RMB
Data
2005.08.19



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Przepisy ogólne --> Rejestracja

Ewidencja i identyfikacja podatników --> Postępowanie w sprawie nadania NIP


Słowa kluczowe
identyfikacja podatkowa
Numer Identyfikacji Podatkowej
oddział
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
rejestracja podatnika VAT UE


Pytanie podatnika
Na podstawie art.14a § 4 w związku z §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z siedzibą w Wielkiej Brytanii o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj.
- czy oddział przedsiębiorcy zagranicznego musi ubiegać się o własny NIP, oddzielny od NIP przedsiębiorcy zagranicznego, dla celów rozliczeń wszystkich podatków, w tym również wypełniania swoich obowiązków jako płatnika ?
- czy wystarczy, że oddział przedsiębiorcy zagranicznego będzie ubiegał się o numer NIP jedynie dla celów rozliczenia pracowników w ramach obowiązków płatnika a dla celów pozostałych rozliczeń podatkowych będzie posługiwał się NIPem przedsiębiorcy zagranicznego ?
- czy niezależnie od ewentualnego obowiązku ubiegania się o NIP oddział przedsiębiorcy zagranicznego musi rejestrować się jako podatnik VAT ?
- jak uregulować sytuację przedsiębiorcy zagranicznego (kwestia NIP i rejestracji jako podatnik VAT) w przypadku przyjęcia, że oddział przedsiębiorcy zagranicznego musi posiadać swój własny NIP oraz rejestrować się jako podatnik VAT? Czy dopuszczalne jest aby oddział i przedsiębiorca posiadali dwa odrębne numery NIP i byli zarejestrowani jako oddzielni podatnicy VAT?, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 4 w związku z §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z siedzibą w Wielkiej Brytanii o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

P O S T A N A W I A

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu Spółki wynika, iż przedsiębiorca zagraniczny, który uzyskał numer NIP oraz został zarejestrowany jako podatnik VAT znajduje się w trakcie rejestracji oddziału na terytorium Polski, a zatem oddział przedsiębiorstwa zagranicznego po wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego uzyska status nowego podmiotu oraz uzyska numer identyfikacyjny REGON.

Działając jako przedsiębiorstwo zagraniczne Spółka z siedzibą w Wielkiej Brytanii, zarejestrowane zostało jako podatnik VAT z uwagi na świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Firma uzyskała numer NIP, który zgodnie z art.93-96 ustawy - Ordynacja Podatkowa, nie podlegają sukcesji praw i obowiązków jednego podmiotu przez drugi.

Numer NIP w/w przedsiębiorstwa zagranicznego nie przechodzi więc na powstały i odrębnie zarejestrowany oddział przedsiębiorcy zagranicznego. Brak jest tożsamości pomiędzy obydwoma podmiotami. Fakt odrębności prawnopodatkowej jednostki macierzystej i jej oddziału potwierdza fakt, iż nie można jednocześnie obydwu tym jednostkom przyznać prawa do składania deklaracji VAT, posługując się tym samym numerem NIP.

Ustawa o podatku od towarów i usług określa podmioty uznawane za podatników podatku od towarów i usług. Zgodnie z art.15 ust.1 „podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Ponad wszelką wątpliwością pozostaje więc fakt, że oddział zgodnie z definicją zawartą w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, z uwagi na jego wyodrębnienie, samodzielność organizacyjną, jest uznany za jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej. Co do zasady oddział przedsiębiorcy zagranicznego nie ma osobowości prawnej w rozumieniu art.33-43 kodeksu cywilnego i działa on w ramach zdolności prawnej przedsiębiorstwa zagranicznego. Oddział zatem jest jednostką organizacyjną odrębną od jednostki macierzystej, w zakresie podatku od towarów i usług, o ile będzie wykonywał samodzielnie działalność gospodarczą.

Na mocy art.15 ust.2 ustawy o VAT przez pojęcie działalności gospodarczej rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jeśli więc oddział prowadzi działalność gospodarczą, choćby w sposób ograniczony, to spełnia przesłanki wystarczające do uznania, że jest on podatnikiem podatku od towarów i usług.

Nie ma znaczenia status przedsiębiorstwa zagranicznego, nie ma on wpływu na zakres obowiązków publiczno-prawnych jego oddziału zarówno na mocy ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym. jak również obecnie obowiązującej.

Na podkreślenie zasługuje również fakt, że rejestracja oddziału przedsiębiorcy zagranicznego dla celów podatku od towarów i usług nie jest uzależniona od uprzedniej rejestracji przedsiębiorcy zagranicznego. Uprawnienie zawarte w art.15 ustawy o podatku od towarów i usług tj. samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej to całkowicie wystarczające kryterium do rejestracji podmiotu jako odrębnej jednostki.

Powyższe dotyczy również obowiązków podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, a zatem również funkcji płatnika, co znajduje w pełni uzasadnienie w art.2 ust.1 ustawy z dnia 13 października 1995r.-o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681) stanowiący, iż jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej NIP.

A zatem w przypadku utworzenia oddziału w Polsce przez Firmę będącą podmiotem zagranicznym, podatnikiem podatku od towarów i usług jest oddział, który samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj