Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2516/04/CIP/08
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2516/04/CIP/08
Data
2004.12.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
port morski
statek
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować usługi ochrony ładunku podczas załadunku na statek oraz ochrony budynku terminalu promowego podczas wzmożonego ruchu pasażerskiego.
Zdaniem Pytającego świadczone na terenie polskiego portu morskiego usługi podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22% z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 83 ust. 1 pkt 9 i 17 ustawy o podatku od towarów i usług.


Stan faktyczny:

Podatnik świadczy usługi detektywistyczne i ochroniarskie opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%. Oprócz umów na ochronę osób i mienia Podatnik realizuje dodatkowe zlecenia polegające na ochronie wagonów z ładunkiem, od momentu wprowadzenia na teren portu do chwili zakończenia załadunku na statek oraz ochronę budynku terminalu promowego w związku z obsługą promu i występującym wzmożonym ruchem pasażerskim.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do pozostałych usług służących bezpośrednim potrzebom środków transportu morskiego i ich ładunkom, o których mowa w pkt 1. Przywołany pkt 1 wymienia:

  1. statki wycieczkowe i tym podobne, przeznaczone głównie do przewozu osób; promy wszelkiego typu (PKWiU 35.11.21), z wyłączeniem liniowców pasażerskich pozostałych, statków (łodzi) wycieczkowych itp. pozostałych promów (PKWiU 35.11.21-90.00),
  2. tankowce (PKWiU 35.11.22), z wyłączeniem tankowców pozostałych (PKWiU 35.11.22-90.00),
  3. statki chłodnicze (PKWiU 35.11.23), z wyłączeniem statków chłodniczych pozostałych, innych niż tankowce (PKWiU 35.11.23-90.00),
  4. statki przeznaczone do przewozu towarów oraz statków przeznaczonych do przewozu zarówno osób jak i towarów (PKWiU 35.11.24), z wyłączeniem barek morskich bez napędu (PKWiU 35.11.24-20.3) oraz jednostek pływających wymienionych w podkategorii PKWiU 35.11.24-80 i 35.11.24-90.00,
  5. statki rybackie itp. pełnomorskie (PKWiU 35.11.31-30),
  6. pchacze pełnomorskie (PKWiU 35.11.32-50.00), statki szkolne rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.30) i statki badawcze rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.40).

Jednocześnie w myśl art. 83 ust. 2 ustawy opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik świadczy usługi ochrony ładunku podczas jego załadunku na statek. Jeżeli zatem usługa ta jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa ładowanych towarów, należy uznać, iż wskazana działalność służy bezpośrednim potrzebom ładunków. O ile więc ochroną objęte są towary jednostek pływających wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy, a Pytający prowadzi stosowną dokumentację, z której wynika spełnienie warunków wynikających z ustawy, świadczone usługi podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0% w oparciu o przywołany przepis ustawy.

Podatnik wskazał również, iż świadczy usługi ochrony budynku terminalu promowego w związku z obsługą promu i występującym wzmożonym ruchem pasażerskim. Na mocy § 7 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do usług świadczonych na obszarze polskich portów morskich, polegających na obsłudze pasażerów w tych portach.

Należy jednakże zauważyć, iż ochrona budynku terminalu promowego podczas wzmożonego ruchu pasażerskiego nie stanowi usług polegających na obsłudze pasażerów, w związku z czym przywołany przepis rozporządzenia nie będzie miał w przedmiotowej sprawie zastosowania. Usługi ochrony budynku terminalu promowego podlegają zatem opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj