Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PP/443-25/1/05
z 4 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-25/1/05
Data
2005.05.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
aport
odliczenia od podatku
wycena nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od czynności wyceny inwestycji w obcym środku trwałym oraz weryfikacji przez biegłego prawidłowości wyceny wniesionego aportu w związku z wniesieniem aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną w zamian za udziały w Spółce ?.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 25 lutego 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym
.W piśmie złożonym w dniu 1 marca 2005 r. Spółka zwraca się z zapytaniem czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od czynności wyceny inwestycji w obcym środku trwałym oraz weryfikacji przez biegłego prawidłowości wyceny wniesionego aportu w związku z wniesieniem aportu w postaci zorganizowali części przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną w zamian za udziały w Spółce. Spółka zaksięgowała powyższe koszty w dacie faktycznego wykonania usług tj. z datą wystawienia faktur oraz odliczyła VAT naliczony z nich wynikający.
Tut. Organ podatkowy w przedmiotowej kwestii wyjaśnia co następuje:
W myśl art. 86 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Stosownie do treści postanowienia tut. Organu podatkowego z dnia 11.04.2005r znak Pdl-423/4a/JM/05 kosztu uzyskania przychodu nie stanowią wydatki poniesione na opinię rzeczoznawcy majątkowego o wartości nakładów w budynku, które jako inwestycja w obcym środku trwałym wchodziła w zorganizowaną część przedsiębiorstwa a także wydatki na weryfikację przez biegłego prawidłowości wyceny wnoszonego przedsiębiorstwa bowiem między osiągniętym przez Spółkę przychodem a powyższymi wydatkami brak jest jakiegokolwiek związku przyczynowego. Zarówno z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jak i z ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych nie wynika obowiązek wyceny wnoszonego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportu.
Oznacza to, iż w oparciu o ww. przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 do nabytych przez Spółkę usług nie stosuje się obniżenia lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Powyższa interpretacja:
� dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
� nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj