Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP1-443/5/05
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/5/05
Data
2005.03.16



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
obrót
powstanie obowiązku podatkowego
refakturowanie


Pytanie podatnika
Czy refundacja dokonywana przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest dotacją w rozumieniu przepisów ustawy VAT ?., Czy podatek należny wynikający z wystawionych faktur na rzecz NFZ dot. części należności refundowanych przez tą instytucję należy rozliczyć w deklaracji VAT - 7 za m-c w którym dokument ten został wystawiony ?.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 19 stycznia 2005 r. (data wpływu: 19 styczeń 2005 r.), uzupełnione pismem znak NG/1125/05 z dnia 15 marca 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Na podstawie podanych we wniosku informacji ustalono, że Podatnik wykonuje dla indywidualnych pacjentów w ramach świadczeń finansowanych ze środków publicznych określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. przedmioty ortopedyczne. Na podstawie art. 40 ust. 4 ww. ustawy Minister Zdrowia określił wysokość udziału środków publicznych w cenie wyrobu ortopedycznego.. Podmiotem zobowiązanym do finansowania świadczeń z zakresu zaopatrzenia ortopedycznego jest Narodowy Fundusz Zdrowia.Na podstawie zawartych z oddziałami wojewódzkimi NFZ umowami, ustalono że podstawą rozliczeń i płatności za wyroby ortopedyczne są:
- faktura VAT za dany miesiąc, która jest przedkładana do NFZ do 10-tego każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
- zbiorcze zestawienie wyrobów ortopedycznych i środków pomocniczych wydanych w okresie za który sporządzona jest faktura.
Zapłata następuje po 14 dniach od dnia przedłożenia dokumentów.
Zdaniem Spółki refundacja dokonywana przez NFZ jest dotacją w rozumieniu przepisów ustawy VAT oraz podatek należny wynikający z wystawionych faktur na rzecz NFZ dot. części należności refundowanych przez tą instytucje, należy rozliczyć w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym dokument ten został wystawiony.
Zgodnie z art. 29 ust 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług. Z powyższej regulacji wynika, iż w sytuacji, gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem "sług otrzymuje jakiekolwiek dofinansowanie (dotacje, subwencje, refundację) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, czyli tzw. dotację przedmiotową, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi.
Art. 19 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o VAT stanowi, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (zasady ogólne dotyczące powstania obowiązku podatkowego). Zgodnie z art. 19 ust. 4 ww..ustawy o VAT jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Natomiast w sytuacji otrzymania przez Spółkę należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego zaliczką z tytułu dotacji subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części (art. 19 ust. 21 ustawy o VAT).
Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, jak również przytoczone powyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu otrzymania refundacji przy sprzedaży wyrobów ortopedycznych w części finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika ww. kwotą zgodnie z art. 19 ust. 21 ustawy o podatku od towarów i usług a nie w miesiącu w którym została wystawiona faktura VAT na rzecz NFZ dokumentująca zbiorcze rozliczenie wydanych przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, w okresie za który sporządzana jest faktura.
Tak więc stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego aktualnie obowiązującego, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie :
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj