Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
PPB1-4407/I/57/2005
z 15 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPB1-4407/I/57/2005
Data
2005.09.15



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
korekta podatku
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest dokonanie jednorazowej korekty odliczenia podatku naliczonego związanego w dokonanym w 2004r. zakupem środków trwałych oraz modemów służących w momencie nabycia sprzedaży zwolnionej z tytułu świadczenia usług internetowych, w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym usługi te zostały wyłączone ze zwolnienia od podatku VAT, tj. w deklaracji za marzec 2005r.?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 24 czerwca 2005r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z dnia 16 czerwca 2005r. Nr PSUS/PPOI/443/156/05/ŁG stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej korekty odliczenia podatku od towarów i usług

  • odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 25 marca 2005r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej możliwości dokonania jednorazowej korekty odliczenia podatku naliczonego związanego z dokonanym w 2004r.:

  1. zakupem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji służących sprzedaży zwolnionej z tytułu świadczenia usług internetowych, w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym usługi te zostały wyłączone ze zwolnienia od podatku VAT, tj. w deklaracji za marzec 2005r.;
  2. zakupem modemów, które będą od marca 2005r. wykorzystywane do zainstalowania i świadczenia usług internetowych podlegających opodatkowaniu stawką VAT 22%, w deklaracji podatkowej za ww. miesiąc.

W ww. piśmie z dnia 25 marca 2005r. wnioskodawca stanął na stanowisku, że w związku ze zmianą przepisów prawa podatkowego i opodatkowaniem usług internetowych stawką podatku VAT 22% możliwym jest dokonanie jednorazowej korekty w zakresie odliczenia podatku naliczonego związanego z ww. towarami w rozliczeniu za marzec 2005r.

Postanowieniem z dnia 16 czerwca 2005r. Nr PSUS/PPOI/443/156/05/ŁG Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu uznał za nieprawidłowe stanowisko Spółki w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Na powyższe postanowienie strona wniosła zażalenie z dnia 24 czerwca 2005r., w którym podniosła zarzut błędnej oceny prawno-podatkowej zawartego w postanowieniu stanu faktycznego w części dotyczącej odpowiedzi na pierwsze z ww. pytań.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza, co następuje:

Istota sprawy dotyczy możliwości dokonania jednorazowej korekty odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem środków trwałych, które w momencie ich zakupu związane były ze sprzedażą zwolnioną, a od marca 2005r. służą sprzedaży opodatkowanej. Korekta ta wiąże się bowiem z faktem uchylenia zwolnienia od podatku VAT obowiązującego dla usług na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do Internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy i tym samym objęcia ich opodatkowaniem podatkiem VAT stawką 22%. Ww. nowelizacja przepisów została wprowadzona z dniem 1 marca 2005r. ustawą z dnia 16 grudnia 2004r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2005r. Nr 14, poz. 113).

W wyżej opisanej sytuacji znajduje zastosowanie przepis art. 91 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym przepisy ust. 1-5 art. 91 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru.

Cytowany przepis znajduje zatem zastosowanie w sytuacji nabycia przez podatnika towarów, w związku z którymi nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego (np. czynności zwolnione od podatku VAT), po czym towary te zostały wykorzystane do wykonania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Należy przy tym zauważyć, że zmiana przeznaczenia zakupionych towarów i usług może wynikać również ze zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie przedmiotu opodatkowania. W takim przypadku podatnik, który nie odliczył podatku naliczonego przy nabyciu ww. towarów będzie mógł dokonać korekty (w tym przypadku zwiększenia) kwoty podatku naliczonego, jednakże na zasadach określonych przepisami art. 91 ust. 1-5 cyt. ustawy.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 czerwca 2005r.) po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01 % kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Natomiast w myśl przepisu art. 91 ust. 2 ustawy o podatku VAT (w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 czerwca 2005r.) w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

W ust. 3 ww. artykułu 91 wskazano ponadto, że korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

Wobec powyższego, w przedmiotowej sprawie w przypadku zakupu środków trwałych oddanych do użytkowania do dnia 31 grudnia 2004r. Spółka winna dokonać korekty podatku naliczonego w ciągu 5 kolejnych lat, począwszy od roku, w którym oddane zostały one do użytkowania (tj. od 2004r). Roczna korekta odnosi się do 1/5 kwoty podatku naliczonego przy nabyciu środka trwałego, przy czym nie będzie ona dotyczyła 2004r., gdyż w tym okresie zakupione środki trwałe służyły wyłącznie sprzedaży zwolnionej od podatku VAT.

Pierwszej korekty należy zatem dokonać po zakończeniu 2005r. w deklaracji podatkowej za styczeń 2006r. w odniesieniu do 1/5 kwoty podatku naliczonego przy nabyciu środków trwałych, obliczonej z uwzględnieniem rzeczywistej proporcji sprzedaży za 2005r.

W zażaleniu z dnia 24 czerwca 2004r. Strona wskazała, iż w przedmiotowej sprawie należy zastosować przepisy art. 91 ust. 4 i 5 ustawy o podatku VAT, które jej zdaniem dają możliwość dokonania jednorazowej korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana prawa podatkowego, tj. w rozliczeniu za marzec 2005r.

Powyższe stanowisko należy uznać za błędne, a to z tego względu, że ww. przepisy odnoszą się do zasad korygowania podatku naliczonego po dokonaniu sprzedaży środka trwałego, jeżeli sprzedaż ta nastąpi w okresie korekty, o której mowa w ust. 2 artykułu 91.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 91 ust. 4 cyt. ustawy w przypadku, gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów, o których mowa w ust. 2, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

Natomiast w myśl ust. 5 ww. artykułu korekta po sprzedaży, o której mowa wyżej winna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż.

Ze względu na fakt, że przedmiotowa sprawy dotyczy możliwości dokonania jednorazowej korekty odliczenia podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia nabytych środków trwałych nie zaś z ich zbyciem, cyt. wyżej przepisy nie znajdują zastosowania.

Odnosząc się natomiast do kwestii związanej z możliwością dokonania jednorazowej korekty podatku naliczonego związanego z nabyciem modemów, które od dnia 1 marca 2005r. wykorzystywane są do świadczenia usług opodatkowanych podatkiem VAT, organ odwoławczy podziela stanowisko wyrażone w zaskarżonym postanowieniu z dnia 16 czerwca 2005r., iż Spółka może dokonać takiej korekty w rozliczeniu za marzec 2005r. Ze względu na zakres wniesionego zażalenia odstąpiono jednak od szczegółowego uzasadnienia niniejszej decyzji w tym zakresie.

Wobec powyższego organ odwoławczy nie znalazł podstaw do zmiany przedmiotowego postanowienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w toku postępowania podatkowego.

Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Na decyzję służy skarga (w dwóch egzemplarzach) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia. (Adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach - Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj