Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/134/92/2005/GW
z 1 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/134/92/2005/GW
Data
2005.07.01



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
transport
usługi administrowania
usługi magazynowania i przechowywania towarów
usługi pomocnicze


Pytanie podatnika
Czy usługi świadczone przez Spółkę na rzecz spółki brytyjskiej w przypadku organizowania transportu z terytorium kraju na terytorium jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej można uznać za usługi pomocnicze do wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów („WTT”), w rozumieniu art. 28 ust. 4 w związku z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług. Czy w przypadku podania Spółce przez spółkę z Anglii dla tych usług numeru, pod którym spółka angielska jest zidentyfikowana na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innego niż miejsce rozpoczęcia transportu (czyli Polska), miejscem świadczenia usług jest terytorium tego państwa członkowskiego, zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r, Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku X, z dnia 05.04.2005r (data wpływu do tut. urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art.27 i i art. 28 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe w części dotyczącej uznania za usługi pomocnicze do wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, w rozumieniu art. 28 ust. 4 w związku z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy o podatku od towarów usług magazynowania towarów, i związanych z nimi usług administracyjnych i biurowych. W pozostałej części stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Uzasadnienie
Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Spółka świadczy na rzecz swoich klientów usługi logistyczne na terytorium Polski, polegające na:a). magazynowaniu towarów, b). rozładowywaniu i załadowywaniu pojazdów, c).składaniu, opieczętowywaniu i oznakowywaniu paletd).organizowaniu transportu towarów (za pomocą osób trzecich) do miejsc wskazanych przez klientów,e). załatwianiu formalności związanych z odprawami celnymi i wydawaniem innej dokumentacji,f). czynności administracyjne i biurowe związane z czynnościami, wskazanymi w punktach a) – e). Spółka świadczy w.w usługi m. in. na rzecz Spółki X Wielka Brytania na podstawie umowy z dnia 31 grudnia 2004r.

Spółka jest podwykonawcą spółki angielskiej w świadczeniu usług na rzecz spółki z branży kosmetycznej z siedzibą w Luksemburgu, z którą spółka angielskama zawartą umowę o świadczenie usług logistycznych. Usługi opisane wyżej w punktach b) – f) Spółka wykonuje po otrzymaniu zlecenia od spółki angielskiej. Zlecenia te dotyczą zorganizowania transportu ściśle określonego towaru, znajdującego się w magazynie Spółki i będącego własnością spółki kosmetycznej z Luksemburga, do kraju przeznaczenia (znajdującego się w granicach jaki i poza granicami Unii Europejskiej)

Pytanie Wnioskodawcy:Czy usługi świadczone przez Spółkę na rzecz Spółki brytyjskiej w przypadku organizowania transportu z terytorium kraju na terytorium jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej można uznać za usługi pomocnicze do wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów („WTT”), w rozumieniu art. 28 ust. 4 w związku z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług. Czy w przypadku podania Spółce przez spółkę brytyjską dla tych usług numeru, pod którym spółka ta jest zidentyfikowana na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innego niż miejsce rozpoczęcia transportu (czyli Polska), miejscem świadczenia usług jest terytorium tego państwa członkowskiego, zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy.

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego: Zdaniem Spółki wszystkie usługi świadczone przez Spółkę na rzecz spółki angielskiej są bezpośrednio związane odpowiednio bądź z międzynarodowym transportem towarów bądź z WTT w zależności od miejsca docelowego, do którego towary mają zostać przetransportowane. Oznacza to, że w przypadku organizowania przez Spółkę transportu z terytorium kraju na terytorium jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej (WTT), wszystkie usługi świadczone przez Spółkę stanowią usługi pomocnicze do WTT. Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy w przypadku WTT miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce, gdzie transport się rozpoczyna. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy nabywca usługi podał dla tej czynności numer identyfikacyjny dla celów podatku od wartości dodanej. Wówczas usługa taka opodatkowana jest w kraju członkowskim, którego numer został podany przez nabywcę (art. 28 ust. 3 ustawy). Tą samą zasadę rozliczania podatku VAT stosuje się odpowiednio w stosunku do usług pomocniczych do usług transportowych, takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności, oraz usług pośrednictwa do tych usług, jeżeli te usługi są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotowym transportem towarów, a nabywca usługi podał swój numer identyfikacyjny VAT (art. 28 ust. 4 ustawy). W przypadku takich usług, w razie podania przez nabywcę usługi numeru identyfikacyjnego VAT, usługi te opodatkowane są w kraju, który wydał podany dla tej transakcji przez nabywcę numer identyfikacyjny VAT (art. 28 ust. 3 i 6 ustawy). Zdaniem Spółki, do usług pomocniczych do WTT, na które zgodnie z ustawą składają się załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności, można zaliczyć usługi, o których mowa podpunktach a) – f) pisma Spółki, ponieważ są one bezpośrednio związane z WTT. Oznacza to, że w takim przypadku, świadczący usługi (Spółka) zobowiązany jest wystawiać faktury na kwotę netto z adnotacją, że nabywca usług (spółka brytyjska) rozliczy podatek (w ramach samoobliczenia) w kraju, który wydał podany przez niego do tej transakcji numer identyfikacyjny VAT. A zatem czynności te nie podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT. Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka informuje, iż należy do międzynarodowej grupy spółek, z których jedna wykonuje usługi takie same jak Spółka. Spółka ta ma siedzibę w Vento w Holandii. W Holandii zasady opodatkowania podatkiem od wartości dodanej są oparte na tych samych przepisach unijnych, w szczególności na VI Dyrektywie. Miejscem świadczenia usług, świadczonych przez spókę holenderską ., w razie podania przez kontrahenta numeru identyfikacji podatkowej, jest kraj, który wydał kontrahentowi ten numer. A zatem w takiej sytuacji usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w kraju ich wykonania.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit b cyt. ustawy, w przypadku świadczenia usług pomocniczych do usług transportowych takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek, i podobne czynności – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Na podstawie art. 28 ust. 3 w związku z art. 28 ust. 4, w przypadku, gdy nabywca określonych w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit b usług pomocniczych do usług transportowych, bezpośrednio związanych z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. W myśl tego artykułu przewidziano możliwość uznania niektórych rodzajów usług (mających na podstawie art. 27 miejsce świadczenia w Polsce) za usługi świadczone na terytorium innego niż Polska kraju członkowskiego Wspólnoty Europejskiej – w przypadku posłużenia się dla danej transakcji numerem identyfikacyjnym dla podatku od wartości dodanej, nadanym nabywcy usługi przez inne państwo członkowskie Wspólnoty. Katalog tych usług jest jednak ściśle określony przez ustawodawcę w art. 28 ustawy o podatku od towarów i usług i ma charakter zamknięty. Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku usług pośrednictwa i spedycji związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów – miejscemświadczenia tych usług, jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 6. Stosownie do art. 28 ust. 6 cyt. ustawy, w przypadku, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczona usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. W związku z powyższym jeżeli Podatnik wykonuje w przedstawionym stanie faktycznym usługi rozładowywania i załadowywania pojazdów, składania, opieczętowywania i oznakowywania palet oraz organizowania transportu towarów (za pomocą osób trzecich) do miejsc wskazanych przez klientów, oraz usługi administracyjne i biurowe związane z tymi czynnościami, a nabywca tych usług poda numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innego niż miejsce rozpoczęcia transportu (Polska), miejscem świadczenia tych usług będzie terytorium tego państwa członkowskiego.

Wykonywane przez Podatnika usługi magazynowania towarów – są usługami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatne usługi krajowe. Ich miejscem świadczenia jest bowiem miejsce, gdzie Podatnik ma siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy te usługi (na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). W przypadku usług magazynowania nie ma bowiem podstaw aby przenieść miejsce ich świadczenia (a w konsekwencji) opodatkowania na terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy tych usług numer identyfikacyjny dla potrzeb podatku od wartości dodanej. Usługi magazynowania nie mieszczą się w kategorii usług pośrednictwa i spedycji związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów. Z założenia są one odrębnymi usługami, od których wykonania nie jest uzależnione wykonanie czynności wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów. Nie można również uznać usług magazynowania towarów za usługi pomocnicze do usług transportowych, takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności. W świetle powyższego nie stanowią również usług wskazanych w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit b cyt. ustawy, czynności administracyjne i biurowe związane z czynnościami magazynowania towarów.

Reasumując, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż za usługi związane bezpośrednio z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów należy uznać świadczone przez Spółkę usługi rozładowywania i załadowywania pojazdów, składania, opieczętowywania i oznakowywania palet oraz organizowania transportu towarów (za pomocą osób trzecich) do miejsc wskazanych przez klientów, oraz usługi administracyjne i biurowe związane z tymi czynnościami. Nie stanowią jednak usług bezpośrednio związanych z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów usługi magazynowania towarów, jak i czynności administracyjne i biurowe z usługami magazynowania związane.

Pouczenie1.Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. 42.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa )4.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004r., Nr 253, poz. 2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu. Otrzymują:1.Adresat2.Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawieul. Felińskiego 2b01-513 Warszawa3.Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawieul. Stawki 4001-040 Warszawa4.a/a



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj